Dębinki: Lekcja historii w lesie w Studziankach

W piątek 16 listopada br. dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Dębinkach pod opieką nauczycielki Pani Katarzyny Tomczyk oraz rodziców odwiedziły las w Studziankach, w którym znajduje się mogiła upamiętniająca dwóch więźniów obozu pracy, jaki funkcjonował we wsi Studzianki w okresie od listopada 1944 r. do stycznia 1945 roku: Józefa Gąsiorowskiego i Stanisława Mikołajewskiego.

Zginęli oni rozstrzelani przez hitlerowców w pokazowej egzekucji po tym, jak zostali złapani podczas ucieczki z obozu. Obecnie w lasku, w którym ich rozstrzelano i w którym mieścił się obóz, znajduje jedynie symboliczna mogiła, gdyż ich szczątki po zakończeniu wojny zostały odkopane i zabrane przez rodziny. Dzieci z wielką uwagą i skupieniem wysłuchały opowieści Pani Katarzyny Tomczyk o tym miejscu pamięci, a także pomodliły się oraz złożyły wiązankę kwiatów i zapaliły znicze.

To kolejny przykład dobrych działań naszych placówek oświatowych w dziedzinie historii naszego kraju i naszej Gminy. Dziękujemy Dyrekcji i nauczycielom Szkoły Podstawowej w Dębinkach za dbanie o upamiętnianie historycznego miejsca i za przekazywanie wiedzy o nim młodemu pokoleniu.

UMiG Nasielsk

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.