W zależności od rodzaju drukowanych materiałów oraz ich przeznaczenia, zdecydować możemy się na druk cyfrowy bądź offsetowy. Jakie są podstawowe różnice pomiędzy tymi dwiema technikami oraz przy jakich wydrukach będą one dla nas najbardziej opłacalne? Przestawiamy podstawowe różnice pomiędzy drukiem cyfrowym a offsetem.
Drukowanie cyfrowe
Jest to zdecydowanie najszybsze i najwygodniejsze rozwiązanie, przede wszystkim z uwagi na fakt, iż pozwala ono na wykonanie wydruku w błyskawicznym czasie. Materiały, które mają zostać wydrukowane, dostarczane są przez nas do urządzenia w postaci danych komputerowych, co umożliwia druk bezpośredni. Niewątpliwą zaletą druku cyfrowego jest więc realizacja zleceń „od ręki”. Dzieje się tak ze względu na brak konieczności tworzenia formy drukarskiej, wskutek czego faza przygotowania druku trwa bardzo krótko, a przy tym znacząco obniża jego koszty. Druk cyfrowy jest jednak opłacalny w zasadzie tylko przy tworzeniu mniejszej ilości materiałów.
Drukowanie offsetowe
Offset jest techniką druku polegającą na druku płaskim. Obraz przenoszony jest z płaskiej formy drukarskiej na podłoże, za pomocą specjalnego cylindra. Technika ta stosowana jest w druku wysokonakładowym. Naczelną jej zaletą jest stosunkowo niska cena wydruku pojedynczego arkusza. Z drugiej jednak strony, koszty uruchomienia takiej produkcji są dość wysokie. Z tego też względu, druk offsetowy opłacalny jest tylko przy dużym nakładzie: dla klienta – kiedy możliwe jest rozłożenie kosztów na ilość wydruków, dla drukarni zaś – kiedy realizuje ona duży nakład. Dodatkową zaletą druku offsetowego jest możliwość wykonywania go na różnego rodzaju, często nietypowych materiałach. Oprócz tego, druk offsetowy daje dużą swobodę w manipulowaniu kolorami w procesie samego druku.
Które wybrać?
Wybór techniki druku zależy oczywiście od specyfiki zamówienia. Jeśli drukujemy niskonakładowe serie plików, w tym różnego rodzaju dokumenty, takie jak materiały biznesowe czy raporty, wtedy właśnie doskonale sprawdzi się druk cyfrowy. Będzie on odpowiedni również przy wykonywaniu druków akcydensowych. Co więcej, dzięki możliwości personalizacji takich wydruków, możliwe jest wytwarzanie podobnych ich serii, zawierających mniejsze bądź większe różnice.
W przypadku, gdy mamy potrzebę wykonania wydruku większych objętościowo materiałów, świetnie sprawdzi się natomiast druk offsetowy. Wykorzystamy go przy drukowaniu materiałów informacyjnych, reklamowych, a także użytkowych. W jego zakresie znajdzie się również drukowanie katalogów, broszur, ulotek czy kalendarzy – słowem, wszystkiego, co wiąże się z większym nakładem.