Górki: Spotkanie w sprawie Szkoły Podstawowej

W środę 6 lutego br. o godz. 18.00 rozpoczęło się spotkanie Wójta oraz Radnych Rady Gminy Leoncin z rodzicami, mieszkańcami oraz nauczycielami Szkoły Podstawowej w Górkach. Spotkanie dotyczyło przekształcenia placówki w Filię Szkoły Podstawowej w Leoncinie. W Szkole w Górkach pozostałyby oddziały 0 – 3 a starsi uczniowie uczęszczać będą do „Leoncina”.

Szkoła w Górkach jest najmniejszą liczebnie placówką oświatową na terenie Gminy Leoncin. Od kilku lat następuje spadek liczebności dzieci uczęszczających do tej szkoły oraz rozpoczynających w niej edukację. W roku szkolnym 2010/2011 łącznie w Gimnazjum i SP było 73 uczniów. W roku 2018/2019 – 31 a obecnie już tylko 30.

Największy spadek liczby uczniów nastąpił w obecnym roku szkolny. Rodzice przenieśli do innych palcówek 14-ro dzieci. Niestety najbliższy 2019/2020 również nie napawa optymizmem, przewiduje jedynie 20 uczniów + 4 w oddziale „0”, którego obecnie nie ma chociaż wg. danych meldunkowych powinien liczyć 5 dzieci. Prognoza meldunkowa wskazuje, iż nie należy się spodziewać poprawy.
Niewielka liczba uczniów przekłada się na wysokie koszty utrzymania w przeliczeniu na jednego ucznia. Średnia wysokość wydatków na jednego ucznia w Szkołach w Leoncinie i Głusku waha się pomiędzy 9-10 tys. zł w Górkach – 21-23 tys zł. a roku szkolnym 2019-2020 – ponad 34 tys. zł.

Na przekształceniu zyskaliby nie tylko uczniowie ale i mieszkańcy. Wójt przedstawił propozycję dowozu uczniów i mieszkańców do Leoncina oraz utrzymania kursów przewoźnika do Czosnowa aby nie było obaw o połączenia komunikacyjne ze stolicą gdzie uczęszczają absolwenci.
Na piętrze szkoły mogły by funkcjonować Warsztaty Terapii Zajęciowej prowadzone przez Fundację „A Kuku” – finansowane z środków Powiatu Nowodworskiego. Ich uruchomienie wiązałoby się z modernizacją samego budynku ale i doprowadzeniem wodociągu. W pierwszej kolejności do Szkoły a w drugim etapie do mieszkańców. Pomysłów na utrzymanie budynku jest kilka.

Zmiana organizacji szkoły nie wpłynie też na pogorszenie warunków placówki w Leoncinie. Przygotowane analizy mówią jednoznacznie, iż w szkole nie będzie mowy o przepełnieniu – liczebność wzrośnie o zaledwie 18 uczniów. Przy rozbiciu na klasy w poszczególnych rocznikach przybędzie po ok 2 – 3 uczniów. Uczniowie w większej szkolnej społeczności szybciej przystosują się do życia w jeszcze większych społecznościach szkolnych, do których trafią po zakończeniu podstawowego etapu nauczania.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.