Jest w polu samotny krzyż …

W dniu 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Obchody tego święta, ustanowionego przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2011 roku, miały również miejsce w Gminie Nasielsk. „Żołnierzy Wyklętych” upamiętnia bowiem tytułowy „samotny krzyż” w Popowie Borowym. Na znajdującej się na krzyżu tablicy przywołani zostali żołnierze Narodowego Zjednoczenia Wojskowego: Władysław Grudziński ps. „Pilot”, Kazimierz Chrzanowski ps. „Wilk”, Czesław Wilski ps. „Brzoza” oraz Hieronim Żbikowski ps. „Gwiazda”. Stanowili oni patrol oddziału Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój”. Polegli w dniu 23 czerwca 1950 roku w walce z obławą Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Urzędu Bezpieczeństwa. Dwaj z poległych: Czesław Wilski i Hieronim Żbikowski byli mieszkańcami Popowa Borowego, cały czas mieszkają tam rodziny żołnierzy.

W sobotę 1 marca o godzinie 8.30 pod krzyżem w Popowie Borowym zebrała się liczna grupa osób chcących uczcić pamięć naszych lokalnych „Żołnierzy Wyklętych”. Zaproszenie na tę uroczystość przyjęli przede wszystkim członkowie rodzin śp. Czesława Wilskiego i śp. Hieronima Żbikowskiego. Przybyli też przedstawiciele władz Gminy Nasielsk: Burmistrz Nasielska – Pan Bogdan Ruszkowski, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Nasielsku – Pani Katarzyna Świderska i Radny Rady Miejskiej w Nasielsku – Pan Zbigniew Wóltański. Ponadto obecni byli: proboszcz parafii pw. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Nunie – ks. Tadeusz Jabłoński, delegacja Szkoły Podstawowej w Popowie Borowym z Dyrektorem – Panią Teresą Przybysz na czele, harcerze, sołtysi oraz mieszkańcy Popowa Borowego i okolicznych wsi. Po wspólnym odśpiewaniu Hymnu Państwowego głos zabrał Burmistrz Nasielska – Pan Bogdan Ruszkowski. W krótkim wystąpieniu przywołał cel spotkania. Mówił o ofierze krwi, jaką Polacy składali po II wojnie światowej walcząc o Polskę demokratyczną, niepodległą i wolną od komunistycznych wpływów. Podziękował też szczególnie członkom rodzin poległych żołnierzy za kultywowanie pamięci o nich w niełatwych czasach komunizmu, kiedy to władze chciały wymazać tych bohaterów z kart historii oraz za dbanie o to wyjątkowe miejsce pamięci w Popowie Borowym. Burmistrz Nasielska wyraził też nadzieję, iż w wspólnie z młodym pokoleniem, szczególnie z harcerzami, będziemy pilnować, aby pamięć o „Żołnierzach Wyklętych” nigdy nie zaginęła. Następnie ks. Tadeusz Jabłoński poprowadził modlitwę za poległych żołnierzy, a po modlitwie złożone zostały wiązanki pod krzyżem. Pierwszą wiązankę w imieniu mieszkańców Gminy Nasielsk złożyli: Burmistrz Nasielska – Pan Bogdan Ruszkowski, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Nasielsku – Pani Katarzyna Świderska i Radny Rady Miejskiej w Nasielsku – Pan Zbigniew Wóltański. Kolejne wiązanki złożyła delegacja Szkoły Podstawowej w Popowie Borowym z Dyrektorem – Panią Teresą Przybysz na czele oraz przedstawiciele Nasielskiego Środowiska Harcerskiego. Na zakończenie Burmistrz Nasielska poinformował, iż w związku z trwającym Rokiem „Żołnierzy Wyklętych” oraz przypadającą w czerwcu rocznicą śmierci żołnierzy z patrolu oddziału „Roja”, w dniu 22 czerwca br. odbędzie się na terenie Szkole Podstawowej w Popowie Borowym większa uroczystość upamiętniająca poległych.

 

Dodaj komentarz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.