Jubileuszowe Kolędowanie

Z okazji 80-lecia urodzin Stefana Krupy, dyrygenta chóru „Gregorianie”, w kościele ojców kapucynów w Zakroczymiu odprawiona została msza święta w jego intencji, a po niej odbył się koncert kolęd w wykonaniu chóru pod kierunkiem Jubilata i jego syna Piotra.

Tradycyjnie już, jak w każdą niedzielę o godzinie 10.00, w kapucyńskim kościele w Zakroczymiu odprawiona została msza święta gregoriańska. Jak zwykle śpiewał chór „Gregorianie”, którym dyrygował Stefan Krupa. Na tę liturgię przyjeżdżają wierni z całej Polski, aby w niej uczestniczyć. I tak to wygląda z małymi wyjątkami od ponad 40 lat. Niby zwyczajna, coniedzielna msza święta, ale 5 stycznia br. była ona inna niż zwykle, bardziej uroczysta, gdyż odprawiona w intencji Stefana Krupy, z okazji 80-lecia jego urodzin”, który od ponad 40 lat w tym kościele pielęgnuje tradycję śpiewu gregoriańskiego. Nadzwyczajna była też sama atmosfera liturgii, którą koncelebrowało czterech kapłanów, w świątyni zgromadziło się znacznie więcej wiernych niż zwykle, a chór śpiewał kolędy na głosy, jakby z większym zapałem i entuzjazmem. Ojciec Krzysztof Groszyk, gwardian klasztoru podziękował Jubilatowi za dotychczasową pracę, życząc błogosławieństwa Bożego w kolejnych latach.

Po mszy świętej odbył się koncert prowadzony przez Jubilata i jego syna Piotra, na który złożyły się kolędy tradycyjne, pastorałki i utwory współczesne. Szczególnie entuzjastycznie wierni przyjęli kolędę pt. „Gdy śliczna Panna” zaśpiewaną przez 7-letnią Julię Kaźmierczak.
Z uznaniem wyrażali się o wykonaniu przez „Gregorian” pieśni nawiązujących do okresu Bożego Narodzenia napisanych przez kompozytorów współczesnych.

Ostatnim punktem uroczystości było złożenie życzeń Jubilatowi. Wojciech Adamczyk składając je w imieniu chóru powiedział:  – Każde poznanie „Kyrie eleison” z nowej mszy świętej, kolejnego Introitu czy alleluja sprawiało, że śpiew gregoriański coraz bardziej nas pociągał, aż go pokochaliśmy. To poznanie chorału jest Twoją zasługą. Śpiew ten bardzo nas zjednoczył i sprawił, że lubimy ze sobą przebywać i tworzymy wspaniałą chóralną rodzinę, w której ty „Mistrzu” odgrywasz znaczącą rolę. Dziękujemy Ci za to i życzymy przede wszystkim zdrowia, abyśmy w kolejnych latach mogli wspólnie tworzyć nowe projekty muzyczne i realizować swoje marzenia.

Jubilat z wielkim wzruszeniem podziękował za życzenia, do których przyłączył się syn Piotr. W imieniu Jubilata dziękował ojcom kapucynom, władzom Gminy Zakroczym, rodzinie, chórowi i wszystkim wiernym, którzy wzięli udział w tej wspaniałej uroczystości. Na zakończenie „Mistrz” Krupa przyjął indywidualne życzenia oraz piękny kosz kwiatów od chórzystów i bukiet od państwa Zofii i Kazimierza Szczerbatko.

Dodaj komentarz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.