Łapówka, alkohol i dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów

Dozór policyjny zastosowała Prokuratura Rejonowa w Pułtusku, wobec zatrzymanego przez nasielskich policjantów 60- latka. Mężczyzna kierował volvo mimo, że w organizmie miał ponad 1,3 promila alkoholu oraz dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Interweniującym funkcjonariuszom złożył obietnicę „łapówki”, w zamian za zaniechanie przez nich czynności służbowych. Został zatrzymany. Grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności. Postępowanie jest nadzorowane przez Prokuraturę Rejonową w Pułtusku.

21 kwietnia 2022 r. o godz. 20:30 funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Nasielsku patrolowali miejscowość Cieksyn. Na ul. Kolejowej zauważyli volvo, którego kierujący nie trzymał prostego toru jazdy. Mundurowi zatrzymali go więc do kontroli drogowej. Podejrzewali, że może być pijany. Już na początku interwencji wyczuli od siedzącego za kierownicą 60- latka woń alkoholu. Wykonane badanie stanu trzeźwości tylko potwierdziło przypuszczenia funkcjonariuszy. Mężczyzna w wydychanym powietrzu miał ponad 1,3 promila alkoholu.

Nie był to jednak koniec jego problemów. Sprawdzenie w policyjnym systemie ujawniło, że pijany kierujący posiada dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, wydany w 2018 r. przez Sąd Rejonowy w Pułtusku i nigdy już nie powinien wsiąść za kierownicę.

To jednak nie koniec historii. 60- latek za wszelką cenę chciał uniknąć odpowiedzialności karnej. Interweniującym policjantom złożył obietnicę wręczenia korzyści majątkowej, w zamian za odstąpienie przez nich od czynności służbowych. Tego było już za wiele. Mundurowi zatrzymali mężczyznę, który noc spędził w policyjnym areszcie. Pojazd, którym kierował odholowano.

Po wytrzeźwieniu został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Pułtusku, gdzie usłyszał zarzuty. Prokurator wydał postanowienie o zastosowaniu wobec mieszkańca gminy Nasielsk dozoru policyjnego.

Zgodnie z kodeksem karnym, za składanie osobie pełniącej funkcję publiczną obietnicy udzielenia korzyści majątkowej, w zamian za naruszenie przez nią przepisów prawa, grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Za prowadzenie pojazdu mechanicznego znajdując się w stanie nietrzeźwości i wbrew sądowemu zakazowi, grozi kara do 5 lat więzienia. Śledztwo w tej sprawie jest prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Pułtusku.

asp. sztab. Joanna Wielocha

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.