Lotnisko: Fałszywi Szwajcarzy

Do kontroli paszportowej na nowodworskim lotnisku zgłosiło się dwóch mężczyzn, którzy okazali funkcjonariuszom Straży Granicznej szwajcarskie dokumenty paszportowe. Jak się okazało sami podróżni Szwajcarami nie byli.

Mężczyźni do kontroli zgłosili się na kierunku wyjazdowym z RP, posiadali bilety na rejs do Londynu. Podczas kontroli okazało się, że obydwa okazane przez nich szwajcarskie paszporty figurują w dostępnych dla Straży Granicznej bazach danych, jako utracone. Ponadto w jednym z dokumentów przerobiona była strona personalizacyjna.

Z uwagi na usiłowanie przekroczenia granicy państwowej RP wbrew obowiązującym przepisom podróżnych zatrzymano. Mężczyźni oświadczyli, że są obywatelami Iranu i nie posiadają żadnych dokumentów tożsamości a szwajcarskie paszporty zakupili w Grecji od nieznanych im osób.

Decyzją Sądu Rejonowego w Nowym Dworze Mazowieckim obydwaj zatrzymani zostaną osadzeni na okres 3 miesięcy w Ośrodku Strzeżonym dla Cudzoziemców w Przemyślu. Zostaną im także przedstawione zarzuty usiłowania przekroczenia granicy państwowej RP wbrew obowiązującym przepisom. Komendant Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin wszczął też postępowanie administracyjne zmierzające do wydania zatrzymanym decyzji zobowiązujących do powrotu.

Podróżnemu, który okazał do kontroli paszport z przerobioną stroną personalizacyjną grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 (art. 264 § 2 w zb. z art. 270 § 1 kk). Drugiemu z zatrzymanych, który posłużył się nie swoim dokumentem grozi kara pozbawienia wolności do lat 3 (art. 264 § 2).

/Straż Graniczna/

Dodaj komentarz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.