Lotnisko: Wyłudzony francuski dokument podróży dla uchodźcy

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin zatrzymali obywatela Mongolii, który posługiwał się dokumentem podróży stwierdzającym tożsamość innej osoby.

Do zatrzymania mężczyzny doszło w miniony piątek (18.01.2019 r.) w hali odbioru bagażu Międzynarodowego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin po przylocie samolotu z Paryża. W trakcie kontroli legalności pobytu, funkcjonariusze Straży Granicznej wylegitymowali kilkanaście osób, w tym cudzoziemca, który do kontroli okazał francuski dokument podróży dla uchodźcy. Jedna nieścisłość w dokumencie zwróciła uwagę funkcjonariuszy. Otóż wizerunek mężczyzny zamieszczony na stronie personalizacyjnej nieznacznie różnił się od wizerunku obywatela Mongolii, który się nim posługiwał. Po dokładnej analizie okazało się, że należy on do innej osoby. Co więcej podpis składany przez cudzoziemca różnił się od podpisu zamieszczonego w dokumencie.

W toku dalszych czynności podejrzany podał swoje prawdziwe dane personalne i oświadczył, że mieszka we Francji, a do Polski przyleciał na kilka dni. Mężczyznę zatrzymano, przedstawiając mu zarzut z art. 275 § 1 kk. tj.: posłużenia się przed funkcjonariuszem SG dokumentem stwierdzającym tożsamość innej osoby. Zatrzymany przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Wyjaśnił, że chce skorzystać z prawa wynikającego z art. 335 § 1 dobrowolnie poddać się karze w wymiarze czterech miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata, podanie wyroku do publicznej wiadomości.

Dodatkowo cudzoziemiec otrzymał decyzję zobowiązującą go do powrotu, ale do czasu zakończenia postepowania, postanowieniem sądu będzie przebywać w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Lesznowoli.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.