Weekend pod znakiem śmiertelnych wypadków. Świadkowie poszukiwani

W miniony weekend na drogach powiatu nowodworskiego w trzech wypadkach z udziałem pieszych zginęły dwie osoby. Wspólnie z Policją apelujemy o noszenie odblasków oraz jasnych ubrań oraz nie przechodzenie przez jezdnię w miejscach do tego nie wyznaczonych. Elementy odblaskowe bez względu na formę lub kolor zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia.

W miniony weekend na terenie powiatu nowodworskiego doszło do serii wypadków z udziałem pieszych. 19 stycznia chwilę po 20.00, na drodze nr 7 w Łomnie Las, 25-letni kierowca toyoty yaris potrącił na przejściu dla pieszych 51-letnią kobietę. Piesza z obrażeniami trafiła do szpitala. Więcej o wypadku piszemy tutaj

Tego samego dnia po 21.00, na drodze nr 62 w Nowym Dworze Mazowieckim, 26-letni kierowca mitsubishi carisma potrącił 60-letniego mężczyznę, który przechodził przez jezdnię w miejscu niedozwolonym. 60-latek poniósł śmierć na miejscu. Więcej o tragicznym wypadku piszemy tutaj

Wczoraj (20 stycznia) po 20.00, na ul. Chrzanowskiego, 36-letni kierowca audi a4 potrącił 71-letniego mężczyznę, który idąc chodnikiem z niewyjaśnionych przyczyn zachwiał się i przewrócił pod nadjeżdżający pojazd. 71-latek poniósł śmierć na miejscu.  O wypadku pisaliśmy wczoraj tutaj

Kierowcy biorący udział w wypadkach byli trzeźwi. Na miejscu  funkcjonariusze przez wiele godzin wykonali czynności procesowe pod nadzorem prokuratora, mające na celu ustalenie dokładnych okoliczności tych zdarzeń.

Ponownie apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o rozsądek. Kierowco! Zachowaj szczególną ostrożność podczas jazdy oraz dostosuj prędkość do warunków na drodze. Pieszy! Pamiętaj o przekraczaniu jezdni w miejscu dozwolonym oraz obowiązku noszenia elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym.

Zgodnie z przepisami każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat do 100 zł.

W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Nowy przepis nie ma zastosowania w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Elementy odblaskowe bez względu na formę lub kolor zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia. Pamiętajmy, że prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w taki sposób, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków.

Pamiętaj, że bezpieczeństwo pieszego zależy zarówno od niego, jak i kierowców. Każdy kierowca będzie mógł skuteczniej zareagować, gdy pieszy zostanie wcześniej zauważony.

 

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.