W sobotę (6.02) o godzinie 11:39 dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania w Nowym Dworze Mazowieckim, odebrał zgłoszenie o pożarze budynku gospodarczego, na tyłach budynku mieszkalnego przy ulicy 29 Listopada w Modlinie Twierdzy.

Po paru minutach na miejscu pojawiły się pierwsze zastępy ratowniczo – gaśnicze. Strażacy zastali rozwinięty pożar na poddaszu budynku gospodarczego. W środku w pomieszczeniach znajdował się opał dla mieszkańców. Natychmiast zbudowano linie gaśnicze i rozpoczęto podawanie prądów wody w natarciu od środka i wewnątrz budynku. Jedna rota przystąpiła do gaszenia z kosza drabiny. Ponieważ walka z pożarem nie przynosiła efektu, kierujący działaniem ratowniczym na miejsce skierował dodatkowe zastępy z OSP Zakroczym i WSP Pomiechówek. Do pomocy za zgodą Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratowniczej, zadysponowano drabinę z OSP Łomianki. Na miejsce przywieziono również przenośny kompresor w celu nabijania powietrzem zużytych aparatów powietrznych używanych przez strażaków podczas gaszenia pożaru.

Po blisko 7 godzinach akcji gaśniczej, zerwaniu części poszycia dachowego i dokładnym przelaniu pogorzeliska, udało się zapanować nad pożarem. Akcja prowadzona była w dużym zadymieniu i przy minusowej temperaturze co powodowało zamarzanie wody. W wyniku pożaru nie udało się uratować trzymanych w gołębniku przy budynku, gołębi. Część ptaków spłonęła a część padła z powodu silnego zadymienia.

Na miejsce przybyli przedstawiciele Zarządu Budynków Komunalnych, którzy administrują nieruchomością.

Mieszkańcy i rodziny strażaków ruszyli ze wsparciem
Długotrwała akcja gaśnicza prowadzona w minusowej temperaturze spowodowała wyziębienie strażaków. Mieszkańcy bloku natychmiast ruszyli z pomocą i przynieśli herbatę czy cukier oraz wodę. Strażacy dzięki agregatowi prądotwórczemu mogli gotować wodę w elektrycznym czajniku i dzięki temu rozdawać gorącą herbatę czy kawę dla strażaków. Żona naczelnika OSP Zakroczym gdy dowiedziała się, że akcja trwa tak długo na miejsce przywiozła gorącą pizze i kiełbasę i chleb. Również znajomi modlińskich strażaków zakupili w sklepie liczne produkty żywnościowe.

Internauta krytycznie o strażakach
Mimo dużego zaangażowania strażaków w akcję gaśniczą, na forum internetowym pojawiły się głosy krytyczne co do działań druhów. Jeden z internautów zarzucił im nieudolność i ciągłe jeżdżenie na sygnale. Nie będziemy komentować zachowania ludzi obojętnych na los innych. Oby nigdy do krytycznie komentujących, nie było potrzeby wzywać Straż Pożarną.

Udział w akcji:
531M22 – JRG Nowy Dwór Mazowiecki
531M25 – JRG Nowy Dwór Mazowiecki
531M51 – JRG Nowy Dwór Mazowiecki
531M91 – JRG Nowy Dwór Mazowiecki
530M81 – KP PSP Nowy Dwór Mazowiecki
537M31 – OSP Ratownictwo Wodne
537M35 – OSP Ratownictwo Wodne
539M30 – OSP Nowy Dwór Mazowiecki
539M31 – OSP Nowy Dwór Mazowiecki
539M32 – OSP Nowy Dwór Mazowiecki
539M51 – OSP Zakroczym
884M21 – WSP Pomiechówek
669M54 – OSP Łomianki
ZZ608 – KPP Nowy Dwór Mazowiecki
Straż Miejska Nowy Dwór Mazowiecki
Pogotowie Energetyczne