W ostatnich tygodniach publikowaliśmy informację o zbiórce środków na zakup defibrylatora AED oraz indywidualnych pakietów medycznych dla druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej Ratownictwo Wodne z Modlina Twierdzy. Dziś już strażacy są szczęśliwymi posiadaczami defibrylatora oraz kilku pakietów medycznych. 

Defibrylator AED jest urządzeniem, które w bezpieczny dla ratownika i osoby poszkodowanej sposób prowadzi krok po kroku za pomocą poleceń głosowych i wizualnych przez przebieg akcji ratowniczej, podając impuls elektryczny. Został skonstruowany tak, by w odróżnieniu od defibrylatora szpitalnego służyć w warunkach zewnętrznych, w miejscach publicznych, takich jak instytucje, urzędy czy też ośrodki sportowe.

Jednocześnie, ze względu na poręczny rozmiar nadaje się doskonale, jako wyposażenie służb ratowniczych (GOPR, WOPR) czy też straży miejskiej i policji. Jego ideą jest więc łatwy i publiczny dostęp i prostota w obsłudze, tak by użyć go mógł każdy, nawet osoba nieprzeszkolona medycznie.

Strażacy podczas akcji poszukiwawczych udają się często w trudno dostępne miejsca. Wtedy niejednokrotnie zdani są tylko na siebie  i sprzęt który ze sobą zabiorą. Małe pudełko z AED nie waży dużo a ratuje życie. Teraz druhowie nie tylko będą w stanie odnaleźć zaginione osoby ale również rozpocząć kwalifikowaną pierwszą pomoc.

Oby tylko nigdy nie musieli użyć tego defibrylatora…

Defibrylator zapisany jest na stan samochodu grupy poszukiwawczej i widnieje w Systemie Wspomagania Decyzji Państwowej Straży Pożarnej.