Modlin Twierdza: Uczcili 153. rocznicę Powstania Styczniowego

W niedzielny wieczór (24.01) w Modlinie Twierdzy odbyły się uroczystości upamiętniające 153. rocznicę Powstania Styczniowego. W programie obchodów był wykład, uroczysta Msza Święta oraz złożenie kwiatów w „Kaplicy Straceńców”.

Wykład o Powstaniu Styczniowym wygłosił dr Piotr Oleńczak. Wierni zebrani w kościele pw. św. Barbary, dowiedzieli się o historii powstania oraz egzekucjach, jakie miały miejsce w modlińskiej Twierdzy. Z informacji prelegenta wynika, że odkrył jeden z grobów powstańca styczniowego, który znajduje się na modlińskim Cmentarzu Fortecznym. Burmistrz Jacek Kowalski zapewnił o zapewnieniu należnej czci i zorganizowaniu pomnika dla powstańca.

Mszy świętej przewodniczył dziekan dekanatu zakroczymskiego ks. kan. Andrzej Redmer. Słowo Boże do wiernych skierował ks. kan. Janusz Nawrocki – proboszcz parafii w Modlinie Twierdzy.

Po uroczystej liturgii, odbył się wspaniały koncert patriotyczny w wykonaniu Wojciecha Bardowskiego i Magdaleny Tunkiewicz.

W uroczystej procesji wierni wraz z kapłanami udali się do kaplicy w murach obronnych, gdzie złożono wiązanki kwiatów. Po powrocie do kościoła, na wszystkich czekała smaczna grochówka.

W uroczystości udział wzięli burmistrz Jacek Kowalski, radna miejska Agnieszka Kowalska, radny powiatowy Zdzisław Szmytkowski, radny powiatowy Marcin Ozdarski, delegacja Zespołu Szkół w Modlinie Twierdzy z pocztem sztandarowym oraz Grupa Rekonstrukcyjna „Kampinos” oraz  Garnizon „Nowowilejka”.

Uroczyste obchody finansowane były z budżetu miasta oraz przez sponsorów prywatnych. Zabezpieczeniem obchodów zajęli się strażacy z OSP Ratownictwo Wodne i OSP Nowy Dwór Mazowiecki.

2 thoughts on “Modlin Twierdza: Uczcili 153. rocznicę Powstania Styczniowego

  1. Droga Redakcjo!
    Pan dr Piotr Oleńczak w swym bardzo dobrym wykładzie nie tyle poinformował o odkryciu grobu powstańca styczniowego bo od ładnych kilku lat są na cmentarzu fortecznym oznaczone groby dwóch weteranów powstania styczniowego. Jednym z nich jest por. Stanisława Słomka zmarły w 1932 roku, któremu zbudowano pomnik. Drugim z weteranów powstania styczniowego, który został pochowany na cmentarzu fortecznym jest por. Stanisław Lesiakowski, zmarły w 1939 tuż przed wybuchem II wojny światowej. Miejsce Jego spoczynku oznaczone jest metalowym krzyżem z tabliczką informującą, że jest to grób weterana powstania styczniowego z podaniem samego nazwiska a nadal brakuje nawet imienia. Tymczasem por. Stanisław Lesiakowski został odznaczony Krzyżem Niepodległości z Mieczami a także Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Tymczasem wolna ponoć od 25 lat Polska nie jest w stanie godnie upamiętnić miejsca spoczynku swego Bohatera. Tym bardziej stanowi to wyrzut dla pana Burmistrza, który przewodzi tutejszemu samorządowi prawie od 16 lat i przez ten czas nie był w stanie jak dotąd zainteresować się tą sprawą. Z pewnością zbliżające się referendum w sprawie jego dowołania „zbliżyło” go nieco do tej sprawy. Koszt godnego upamiętnienia miejsca spoczynku Śp. por. Stanisława Lesiakowskiego, jak stwierdził w swym wystąpieniu dr Piotr Oleńczak jest porównywalny z kosztem zaproszenia jednej „gwiazdy” do naszego miasta. Czy władze miasta zdobędą się na taki wysiłek?

Dodaj komentarz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.