Na wiernych spoczywa obowiązek utrzymania kościoła

W weekend przez ogólnopolską stację telewizyjną przelała się fala krytyki po publikacji materiału dotyczącego ślubu jednej z par z Modlina Starego. Chwilę przed ceremonią mikrofon zarejestrował rozmowę pana młodego z proboszczem. 

Ksiądz w zakrystii poinformował pana młodego o kwocie 700 złotych, którą nie uiściła para młoda  a którą uiszczają wszyscy zawierający związek małżeński. Młodzi nagłośnili treść prywatnej rozmowy z duchownym i zarzucili, że w kościele obowiązuje cennik.

Gdy w sobotę opublikowaliśmy materiał stacji TVN24 na naszym profilu facebook, rozgorzała dyskusja o opłatach i cennikach. Można by odnieść wrażenie, że  wszyscy piszący komentarze są po akcie apostazji i porzucili wiarę katolicką występując ze wspólnoty kościoła.

Dla przypomnienia powołamy się na Kodeks Prawa Kanonicznego który mówi wprost:
–  Na wiernych Parafii spoczywa obowiązek urządzenia i utrzymania kościoła parafialnego, a także obowiązek utrzymania personelu kościelnego.  

Wierny składając ofiarę wypełnia obowiązek względem wspólnoty parafialnej. Każdy chce aby chrzest dziecka czy jego komunia oraz bierzmowanie celebrowane były w pięknym oświetlonym i posprzątanym kościele a kapłan ubrany był w najpiękniejsze szaty liturgiczne. To właśnie wierni poprzez ofiary utrzymują kościół, plebanię i cmentarz parafialny. Proboszcz niezależnie od tego czy ktoś praktykuje swoją wiarę czy nie, odprowadza podatek za każdą osobę będącą w kartotekach parafialnych.I choć ktoś cały rok nie pokazuje się w kościele to parafia odprowadza za taką osobę należne podatki.

Patrząc na przykład parafii w Modlinie. Ksiądz Andrzej Redmer prowadzi przy pomocy wikariusza oraz wsparciu emerytowanego proboszcza wiele dzieł parafialnych. W każdej parafii działają różne wspólnoty ale w Modlinie poza tym funkcjonuje grupa teatralna, chór czy duszpasterstwo młodzieży, którego członkowie aktywnie promowali i włączyli się w uroczystości Światowych Dni Młodzieży. To właśnie do Modlina Starego przyjechały symbole ŚDM. Nie każda parafia może się tym poszczycić.

Czytając komentarze na naszym profilu można odnieść wrażenie, że podana przez kapłana kwota jest najniższa w okolicy. Mimo tylu wydatków czy potrzeb parafialnych, proboszcz nie chciał kwot „nowodworskich” gdzie na ślub trzeba przygotować większe pieniądze.

Nagonka jaka przetacza się przez ogólnopolskie media utwierdza tylko katolików w wierze. Każdy wie, że za ogrzewanie czy prąd w kościele proboszcz musi zapłacić. Teren wokół jest zadbany i posprzątany, to wszystko zasługa ludzi, którzy za swoją pracę otrzymać muszą odpowiednie wynagrodzenie.

/MK/

28 thoughts on “Na wiernych spoczywa obowiązek utrzymania kościoła

 1. Ta „para młoda” to jakieś żałosne istoty. Na wódkę, restaurację i orkiestrę mieli, a na księdza to już nie. Zwykłe chamstwo i tyle. Gdy ten „pan młody” zapytał się o paragon, to na miejscu księdza wygoniłbym go z świątyni i odwołał ślub. Umowy przecież też nie spisywano.
  Chamstwo się pleni niestety. Żeby ze swojego najważniejszego dnia w życiu robić prowokację dziennikarską… Podsłuchy, ukryte kamery, a potem Sakrament Małżeństwa? Dno.

  1. Heh… za swistek papieru czyli np bierzmowanie ktore mialo sie z 10lat temu trzeba zaplacic minimum 50zl toc chyba juz placilismy za to? Powinny byc mniejsze koszta za to wszystko. Ksieza sie za bardzo cenia i za duzo chca za nie wiadomo co!!!

  2. Na poziomie dna to jest pański komentarz. Każdy ma prawo do tego, żeby zadecydowac o tym jaką kwotę chce przekazać. Skoro wyprawianie sakramentow dla kosciola jest takie kosztowne, niech pomysla nad cennikiem, ktory bedzie dla wszystkich oczywisty. Ksieza nie beda sie zaslaniac slowami „co łaska”. Bo jak slychac na nagraniu, ksiadz wrecz żąda okreslonej kwoty. I takim oto sposobem jeden zaplaci 1000 a drugi 700… co to ma byc w ogole? Nie chodze do kosciola! Boga nosze w sercu. Żegnam.

  3. Panie Piotrze, chamstwo, buta i bezprawie to szerzy się właśnie w polskim kościele a wszystko to jest wina samych ludzi, którzy na to pozwolili przez dziesięciolecia. Tylko opodatkowanie kościoła pozwoli na prawdziwość i czystość tej instytucji i jej przedstawicieli. Zaślepieni fanatycy religijni nie powinni się wypowiadać na ten temat. Kościół powinien udzielić ślubu KAŻDEMU nawet bez zapłaty a jeśli nie, to znaczy że ślub kościelny jest tylko dla bogatych. Samo wesele jest obciążeniem finansowym na kilka lat dla rodziców i nowożeńców więc pobieranie dodatkowej opłaty w kościele jest barbarzyństwem i cwanym zdzierstwem.

 2. Kościół w Polsce dostaje od państwa pieniądze z podatków WSZYSTKICH OBYWATELI na utrzymanie kościoła a nie na kupno nowego samochodu czy mieszkania dla księdza. Parafianie nie mają obowiązku utrzymywać finansowo swojej parafii. Wszystkie datki na kościół są i powinny być DOBROWOLNE I CO ŁASKA.

 3. A dla mnie bardzo dobrze, że coś takiego wyszło, czas najwyższy!!! w końcu ujrzało to światło dzienne! w różnych parafiach są z góry narzucane kwoty jakie mają Młodzi płacić za Ślub!!! Co to ma być? to jest – Co łaska?! Chyba niekoniecznie! Mam nadzieje, że media się tym tak zainteresowały, że to nie będzie ostatni taki reportaż!!!!

 4. Przypuszczam,że autorem artykułu jest ksiądz, a Piotr jego przydupasem.Zdaje się,że obaj nie słyszeli słów papieża dotyczących opłat za śluby.Prawo kanoniczne obowiązuje raczej kler,a nie wierzących (nie mylić słów wierny i wierzący).Kościół jest bardziej brudny niż przeciętny wierzący sobie to uświadamia.Piotr jeśli ma ochotę niech odda im cały swój majątek.O podatkach raczej pomilczmy.Jeszcze nie słyszałem,by ksiądz płacił za prace porządkowe w kościele i wokół niego.Raczej ryczy z ambony.ze trzeba wykonać to i to i wyznacza terytorialnie kto ma przyjść i notuje w kajecie kto się pojawił.Większość ludzi wierzy w księdza nie w Boga.Nie znają historii prawdziwej kościoła,jego „dokonań”,że większość prawd i dogmatów została spisana między III a XII wiekiem dla wygody „czarnej mafii”.Świat powstawał miliardy lat,nie został stworzony w 6 dni.Żeby wierzący nie mieli zbytniej ochoty do zastanawiania się nad prawdziwością teorii powstania świata wprowadzono grzech zwątpienia.Zastanawiasz się,więc grzeszysz.Księża są arcymistrzami w zniewalaniu umysłów ludzkich.Dawni oficerowie po szkole politycznej w Moskwie to przy nich pionki.Symbole ŚDM to była okazja do dodatkowych nieopodatkowanych pieniążków.

 5. Nie wiem, jak z kwestią legalności tego podsłuchu, bo w końcu ksiądz reprezentował kościół, ale było to niesmaczne. Niesmaczne było też odmówienie udzielenia ślubu za mniejszą kwotę i to chyba głównie ludzi bulwersuje, bo cenniki każdy zna. Ja na tzw. „co łaska” dałabym więcej, niż z cennika by wynikało. Za to postawa księdza „700 albo żyjcie bez ślubu” nie podoba mi się i to bardzo

 6. Rozbawiły mnie powyższe komentarze. Nadal nic nie rozumiecie. Typ ze swojego ślubu zrobił cyrk dla TVN-u. Dla telewizji był to jednorazowy materiał, który trafi zaraz na śmietnik. Podsłuchy, mikrofony a potem przed ołtarz. To jest chamstwo i profanacja ślubu. Powtarzam, na wódkę i knajpę miał, a na księdza nie? Marna prowokacja. Nie podoba się, to nie chodźcie do kościoła. Pewnie i tak nie chodzicie, bo tacy zawsze mają najwięcej do powiedzenia :))

  1. Owszem,nie chodzę do kościoła,Skutecznie mnie zniechęcili właśnie księża swoim postępowaniem,Mam nadzieję,że coraz mniej osób będzie chodziło.Ja w porę przejrzałem na oczy,Ty nadal nosisz klapki.Padło pytanie ze strony księdza – Jak to,mam się modlić bez zapłaty? A czy pieniądze zmienią wartość modlitwy?Czy Bóg za wysłuchanie żąda pieniędzy?Bez zapłaty odrzuci modlitwę?Żyją ponad stan i ciągle im mało.Myślisz,że pomogą komukolwiek?”Caritas”?Przecież ta instytucja jest finansowana przez państwo.Uczepiłeś się wódki i knajpy.Księża też żłopią i to nie takie trunki,nie takie zakąski spożywają.W przypadku wesela, jest to jednorazowa impreza,raz w życiu.Oni to czynią kiedy tylko mają ochotę.Z resztą sami też są często gośćmi weselnymi i nieźle sobie poczynają.

   1. Od razu widać, ze nie chodzisz do kościoła. Gdybyś chodził, to byś usłyszał choć jedno zdanie z Biblii, np. że „Godzien jest robotnik zapłaty swojej”. Nikt nie pracuje za darmo, ale wśród pogrobowców Palikota czy innego SLD wdać inne panują zwyczaje :))

 7. „Za pieniądze ksiądz się modli za pieniadze lud się podli”.Rodzisz się płacisz,chrzcisz płacisz,żenisz się płacisz i umierasz rowniez płacisz.Kosciól i księza powinni miec narzucony cennik i kase fiskalną,a nie mówiac co łaska maja na mysli okreslona przez nich kwotę.Nie kazdy kto bierze slub musi robic impreze,wiec do tych pisarzy którzy tu sie tak wytłuszczają,lepiej milczcie niz się osmieszac.Jest nagranie wiec skarbówka powinna odbyc super kontrole.Księza z koscioła zrobili sobie instytucje do zarobkowania bez płacenia panstwu.Papiez Franciszek namawia do ubóstwa wsród księzy jezdzi autobusami,wiec polski ksiądz tez jezdzi autobusem bo sobie kupił.Kler w Polsce ma się dobrze a to co zrobił ten chłopak to nie atak na księzy czy kosciół ani zaden cyrk,on po prostu ujawnił to co po cichu mówią wierni bo boją się księzy.

  1. No i utrzymujemy z budżetu państwa.przecież pieniądze są przekazywane na fundusz kościelny więc o co chodzi????? Żałosny tekst. Ksiądz z Modlina pokazał na czym mu tak naprawdę zależy. Ja jak brałem ślub w tym kościele to na każdym spotkaniu dopytywal kiedy zapłacimy.wypytywal czy pracujemy czy robimy przyjecie itd. Tylko co go to ku…. obchodzi. W sumie z organista I kościelnym zainkasowal 1600 zł. Dziecko chrzcilem w innym kościele. Nikt nie wymuszal ode mnie kasy tylko dałem ofiarę w kwocie jaką uważałem. Ten ksiądz powinien być usunięty z funkcji.

   1. Zatrudnieni w szkołach,szpitalach.Kiedyś katechizm był nauczany bezpłatnie.To w interesie kościoła była nauka katechizmu.Teraz święcenia świń,krów,koni,samochodów,motocykli,pomników,muzeów,obecność na każdej uroczystości państwowej.Nie wierzę,że bezinteresownie.A potem obliczanie za ile sprzedałem pół litra wody „święconej”.A w tych poświęconych pojazdach nadal ludzie się zabijają.Tyle korzyści mają z pokropienia wodą.

     1. Klechy dostają kasę z naszych podatków a nie z „państwowych pieniędzy” bo coś takiego nie istnieje.

      PS. Nie usuwajcie komentarzy bo to pachnie jakąś komuną i cenzurą. Miejcie do cholery trochę godności i nie zachowujcie się jak popularne portale mające serwery za wschodnią albo zachodnią granicą. A jak się boicie przeczytać prawdę nie zawsze zgodną z Waszymi poglądami to najlepiej zlikwidujcie możliwość komentowania, po co się macie męczyć bidoki.

 8. jak zwykle najwęcej maja do powiedzenia ci którzy z kościołem mają najmniej wspólnego. specjaliści od wiary, moralności i finansów kościoła, doprawdy żałosne. najgorsze że oczerniacie człowieka którego nie znacie a może go nawet na oczy nie widzialiście. a prawda jest taka że ten ksiądz jest naprawdę wspaniałym człowiekiem. popełnia błędy jak każdy ale oby każdy proboszcz taki był jak własnie ten.

 9. Co ten wpis robi w dziale Aktualności??? Jeśli autor chce wyrażać swoje poglądy to niech sobie bloga założy, a nie poucza piszących komentarze komu i dlaczego mają płacić. Kościół niech się sam broni. Jakby wreszcie zadbał o przejrzystość swoich finansów to by ludzie przychylniej patrzyli. A najlepiej byłoby wprowadzić system niemiecki. Tylko boją się, że wtedy mniej wyciągną od tego narodu, bo się okaże, że Polaków chętnych płacić na nich nie jest wcale tak dużo. Oznaczałoby to wtedy, że widocznie na więcej nie zasługują.

 10. Przykro ze proboszcz z mojej parafii nie postepuje tak jak papież przypomina na wielu swoich kazaniach.SAKRAMENTY SĄ BEZPŁATNE.Gdyby księża tak postępowali ludzie bardziej byliby chojni.
  Niestety nie on pierwszy i nie ostatni.Uważałam go za poczciwego księdza a nie za bizmesmena.

Dodaj komentarz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.