Pilne
  • *** 21 kwietnia w Nowym Dworze Mazowieckim, Nasielsku i Leoncinie odbędzie się II tura wyborów Wójta/Burmistrza *** Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7 do 21                  *** 21 kwietnia w Nowym Dworze Mazowieckim, Nasielsku i Leoncinie odbędzie się II tura wyborów Wójta/Burmistrza *** Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7 do 21  

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W minioną niedzielę 25 lutego br., w związku z przypadającym 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, oddaliśmy cześć Bohaterom – Żołnierzom Narodowego Zjednoczenia Wojskowego z samodzielnego patrolu należącego do oddziału ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój”: ppor. Władysławowi Grudzińskiemu ps. „Pilot” – dowódcy patrolu, ppor. Kazimierzowi Chrzanowskiemu ps. „Wilk” i „Ketling”, ppor. Czesławowi Wilskiemu ps. „Brzoza” i „Zryw” oraz ppor. Hieronimowi Żbikowskiemu ps. „Gwiazda” i „Twardowski”, którzy polegli w dniu 23 czerwca 1950 roku w Popowie Borowym w nierównej walce z żołnierzami i funkcjonariuszami komunistycznego aparatu terroru.

Tegoroczną uroczystość rozpoczęliśmy o godz. 10:45 pod krzyżem w Popowie Borowym. Najważniejszymi uczestnikami uroczystości były i są niezmiennie rodziny poległych żołnierzy, a wśród nich Pani Helena Śnieżko – córka ppor. Władysława Grudzińskiego ps. „Pilot”. Na uroczystość przybyła delegacja 64. Batalionu Lekkiej Piechoty w Pomiechówku, wchodzącego w skład 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. rotmistrza Witolda Pileckiego z kapelanem – ks. por. Michałem Piekarskim na czele. Władze Powiatu Nowodworskiego reprezentowali Starosta Nowodworski – Pan Krzysztof Kapusta, Wicestarosta Nowodworski – Pan Paweł Calak oraz Członek Zarządu Powiatu – Pan Radosław Kasiak. Nie zabrakło również delegacji Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej z Sekretarzem Zarządu Głównego – płk Jerzy Białoskórskim na czele oraz delegacji Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Oddział Mazowsze. Licznie reprezentowana była Rada Miejska w Nasielsku z Wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej w Nasielsku – Panem Dariuszem Kordowskim na czele. Tradycyjnie nie zabrakło również delegacji Młodzieżowej Rady Miejskiej w Nasielsku, placówek oświatowych i instytucji życia publicznego z terenu Gminy Nasielsk, a także pocztów sztandarowych. Szczególnie cieszyła obecność młodzieży, która z tej rocznicy i tej uroczystości winna czerpać nie tylko wiedzę, ale też naukę, aby wydarzenia takie, jak w okresie powojennym w naszym kraju już nigdy nie miały miejsca.

Po krótkim powitaniu zebranych przez Sekretarza Nasielska – Pana Marka Maluchnika i wspólnym odśpiewaniu Hymnu Państwowego, głos zabrał jeden z gospodarzy uroczystości, Burmistrz Nasielska – Pan Bogdan Ruszkowski. Następnie modlitwę za poległych odmówił współgospodarz uroczystości – ks. Waldemar Marciniak, proboszcz miejscowej parafii pw. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Nunie. Po tym delegacje złożyły pod krzyżem wiązanki kwiatów i zapaliły znicze.

W dalszej części, o godz. 11:30 w kościele parafialnym w Nunie odprawiona została msza św. w intencji naszych Żołnierzy Niezłomnych – Bohaterów z Popowa Borowego, koncelebrowana przez proboszcza parafii, ks. Waldemara Marciniaka oraz ks. por. Michała Piekarskiego, który wygłosił również pełne patriotycznych odniesień kazanie. Podczas mszy św. delegacja władz samorządowych Gminy Nasielsk wraz z kapłanami tradycyjnie złożyła kwiaty i zapaliła znicze pod tablicą pamiątkową znajdującą się w kościele w Nunie, która upamiętnia bohaterstwo i śmierć w Popowie Borowym czwórki żołnierzy Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które wzięły udział w uroczystości okazując szacunek i pielęgnując pamięć o naszych Bohaterach. Szczególne podziękowania za pomoc w organizacji ww. uroczystości składamy harcerzom z 4. Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Strażnicy Żywiołów” w Nasielsku.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.