W dniu 10 listopada br. o godz. 18.00 w kinie „Niwa” w Nasielsku zainaugurowano obchody 97. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 629. rocznicy nadania praw miejskich dla Nasielska.
Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego oraz wysłuchaniu hejnału Nasielska głos zabrali goście uczestniczący w uroczystości: Pani Katarzyna Kręźlewicz – Przewodnicząca Rady Powiatu Nowodworskiego, reprezentująca Marszałka Województwa Mazowieckiego, Pana Adama Struzika, odczytując list Pana Marszałka, a następnie Starosta Nowodworski – Pani Magdalena Biernacka. Jako ostatni głos zabrał gospodarz obchodów – Burmistrz Nasielska, Pan Bogdan Ruszkowski. W swoim wystąpieniu podkreślił dumę, jaką możemy czuć z bycia Polakami i nasielszczanami, z naszej lokalnej teraźniejszości i przyszłości, ale też bogactwa historii.
Po wystąpieniach okolicznościowych przyszedł czas na wręczenie Nagrody „Lew Nasielska”, którą otrzymała Pani Teresa Skrzynecka.
Następnie Dyrektor Nasielskiego Ośrodka Kultury – Pan Marek Tyc dokonał podsumowania i ogłoszenia wyników trzech konkursów: konkursu plastycznego pt. „Miejsce Pamięci Narodowej w oczach dzieci”, konkursu plastycznego pt. „Nasielsk dawniej i dziś” oraz Gminnego Konkursu Recytatorskiego pt. Polska poezja patriotyczna”.
Przy udziale Burmistrza Nasielska – Pana Bogdana Ruszkowskiego i Prezesa Nasielskiego Towarzystwa Kultury – Pana Krzysztofa Maciasa wręczone zostały nagrody dla najlepszych uczestników konkursów, zaś na scenie zaprezentowała się zwyciężczyni konkursu recytatorskiego, Amelia Rutkowska. Efekty konkursów plastycznych można było natomiast obejrzeć na wystawie na parterze budynku kina.
Po emocjach konkursowych przyszedł czas na dawkę naukową dotyczącą Nasielska. W tej części jako pierwsza wystąpiła prof. dr hab. Barbara Falińska, wybitna językoznawca, związana przez wiele lat z Towarzystwem Kultury Języka, Komisją Kultury Języka Komitetu Językoznawstwa Polskiej Akademii Nauk oraz Instytutem Filologii Polskiej Uniwersytetu w Białymstoku. Pani Profesor jest jednym z referentów, którzy wystąpili w Nasielsku 50 lat temu podczas sesji popularno-naukowej z okazji 900-lecia Nasielska. Udało nam się dotrzeć do Pani Profesor i zaprosić na tegoroczne uroczystości. Co więcej, Pani Profesor zadeklarowała wolę wystąpienia podczas uroczystości z referatem dotyczącym badań językowych oraz miejsca Gminy Nasielsk i Mazowsza na mapach językowych. Wystąpienie Pani Profesor spięło zatem symboliczną klamrą dwie okrągłe rocznice pierwszej zachowanej pisemnej wzmianki o Nasielsku.
Drugim referentem był dr Mariusz Błoński – pracownik Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. Jak sam o sobie powiedział, jest on osobą silnie związaną z Nasielskiem, tu bowiem prowadziła badania archeologiczne na miejscu pozostałości po nasielskim grodzisku. W swojej prelekcji i prezentacji przedstawił wyniki badań, które pozwalają stwierdzić, iż istnienie grodu w Nasielsku może być datowane na IX wiek. Zdaniem Pana Mariusza Błońskiego według aktualnego stanu wiedzy Nasielsk można uważać jako najstarszy gród na Mazowszu! Jednocześnie mogliśmy dowiedzieć się, iż w niedługim czasie (około 2 lata) ukaże się publikacja książkowa Pana Mariusza Błońskiego podsumowująca i opisująca wyniki badań przeprowadzonych na nasielskim „kopcu”.
Na zakończenie pierwszego dnia obchodów rocznicowych w programie słowno-muzycznym o tematyce patriotycznej zaprezentowała się młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Nasielsku pod kierunkiem Pani Dyrektor Danuty Białoruckiej. Piękne interpretacje piosenek oraz podniosłe teksty poetyckie w ustach młodych nasielszczan zostały nagrodzone przez widzów gromkimi brawami.