Nielegalna podróż na zachód – wpadło 3 Białorusinów przewożących 11 cudzoziemców

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin ujęli trzech Białorusinów podczas przerzutu 11 nielegalnych cudzoziemców do granicy niemieckiej. Ujawnieni cudzoziemcy to obywatele Syrii i jeden Palestyńczyk, żaden z nich nie posiadał dokumentów pobytowych.

Do zdarzenia doszło na jednej z tras województwa mazowieckiego wiodącej spod granicy białoruskiej w kierunku Warszawy. Funkcjonariusze zatrzymali do kontroli busa na polskich tablicach rejestracyjnych, którym podróżowało 14 nielegalnych cudzoziemców w tym 10 Syryjczyków i Palestyńczyk oraz trzech Białorusinów odpowiedzialnych za nielegalny transport.

Podczas podjętej przez funkcjonariuszy Straży Granicznej kontroli legalności pobytu wobec cudzoziemców, okazało się, że Białorusini posiadają legalny status pobytowy w naszym kraju, pozostali poza jednym – podającym się za obywatela Syrii – mieli paszporty wraz z rosyjskimi wizami, za to żaden z nich nie posiadał dokumentów uprawniających do wjazdu i pobytu w Polsce. Mężczyźni w obecności tłumacza przyznali, że celem ich nielegalnej podróży było przedostanie się dalej na zachód – do Niemiec.

Obywatele Białorusi usłyszeli zarzuty za pomocnictwo w nielegalnym przekraczaniu granicy państwowej innym cudzoziemcom, natomiast pozostałym przedstawiono zarzuty w sprawie przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom podstępem we współdziałaniu z innymi osobami.

Komendant Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin wszczął z urzędu postępowania administracyjne w sprawie zobowiązania do powrotu wszystkich ujawnionych i zatrzymanych cudzoziemców.

Ponadto wobec 11 cudzoziemców wszczęto postępowanie przygotowawcze oraz przesłuchano ich w charakterze podejrzanych. Każdemu z nich przedstawiono zarzut z art. 264 § 2 kk. Wszyscy przyznali się po popełnienia zarzucanych im czynów i każdy z nich skorzystał z prawa wynikającego z artykułu 335 § 1 kpk. i dobrowolnie poddał się karze: pozbawienia wolności w wymiarze 4 miesięcy z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres dwóch lat próby oraz podania wyroku do publicznej wiadomości.

Z kolei w stosunku do trzech obywateli Białorusi za popełnione czyny zabronione, postanowieniem Sądu Rejonowego w Ostrowi Mazowieckiej zastosowano tymczasowe areszty.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.