Pilne
  • *** 21 kwietnia w Nowym Dworze Mazowieckim, Nasielsku i Leoncinie odbędzie się II tura wyborów Wójta/Burmistrza *** Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7 do 21                  *** 21 kwietnia w Nowym Dworze Mazowieckim, Nasielsku i Leoncinie odbędzie się II tura wyborów Wójta/Burmistrza *** Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7 do 21  

Trzy areszty dla sprawców przemocy domowej

W poprzednim tygodniu Sąd Rejonowy w Nowym Dworze Mazowieckim, na wniosek Prokuratury i Policji, aż trzykrotnie zastosował najsurowszy środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, wobec osób podejrzanych o stosowanie przemocy. Nie bójmy się prosić o pomoc, kiedy ze strony osoby najbliższej doznajemy przemocy. Apelujemy również do świadków przemocy domowej o właściwą reakcję. Jeden telefon może przerwać dramat, który trwa w danej rodzinie od wielu lat.

4 sierpnia 2023 r. nowodworski sąd wydał postanowienie o zastosowaniu tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy, wobec 40- latka z Modlina Starego. Interweniujący na miejscu policjanci nowodworskiej prewencji ustalili, że mężczyzna znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoim bratem w ten sposób, że będąc pod wpływem alkoholu wszczynał awantury domowe. Ponadto 2 sierpnia br. trzymając w ręku broń pneumatyczną groził pokrzywdzonemu pozbawieniem życia. Mundurowi zatrzymali agresora i przewieźli do nowodworskiej komendy. W tym czasie policjanci Wydziału Dochodzeniowo- Śledczego zgromadzili materiał dowodowy, który pozwolił na przedstawienie mu zarzutów karnych. Prokuratura Rejonowa w Nowym Dworze Mazowieckim skierowała wniosek o zastosowanie wobec podejrzanego środka zapobiegawczego o charakterze izolacyjnym, do którego przychylił się sąd. Mężczyzna na okres najbliższych 3 miesięcy został aresztowany. Grozi mu kara do 5 lat więzienia.

Dwa dni później nowodworscy mundurowi zostali skierowani na interwencję do mieszkania dobrze im znanego 51- latka. Na miejscu okazało się, że mężczyzna znęca się nad swoją żoną i niezwłocznie podjęli decyzję o zatrzymaniu domowego agresora. Usłyszał on zarzuty znęcania się fizycznego i psychicznego nad osobą najbliższą, jak również znieważenia interweniujących policjantów, podczas wykonywania przez nich obowiązków służbowych. Jak wynika ze zgromadzonego przez śledczych materiału dowodowego, nowodworzanin będąc pod wpływem alkoholu wszczynał awantury domowe, wyzywał pokrzywdzoną słowami wulgarnymi i obleżywymi, poniżał i bił. Zgromadzony przez policyjnych śledczych materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie 51- latkowi zarzutów. Prokuratura Rejonowa w Nowym Dworze Mazowieckim skierowała do sądu wniosek o zastosowanie wobec podejrzanego najsurowszego środka zapobiegawczego o charakterze izolacyjnym. Sąd poparł wniosek nowodworskiej prokuratury, stosując wobec mężczyzny tymczasowe aresztowanie. Nowodworzanin na 3 miesiące trafił do aresztu. Okazuje się, że działał w warunkach recydywy. W związku z tym, górna granica odpowiedzialności karnej za przestepstwa, których sie dopuścił, może zostać zwiększona o połowę i wynosić 7,5 roku pozbawienia wolności.

Do kolejnej interwencji, która zakończyła się tymczasowym aresztowaniem nowodworzanina doszło 8 sierpnia br. Policjanci Wydziału Prewencji udali się na Osiedle Nowodworzanka, gdzie zastali 52- latka. Okazało się, że mężczyzna znęcał sie fizycznie i psychicznie nad swoją żoną, będącą osobą nieporadną, z uwagi na stan zdrowia. Podejrzany będąc pod wpływem alkoholu wszczynał awantury, wyzywał, poniżał, kontrolował, ograniczał kontakty z rodziną, szarpał za ubranie, popychał i uderzył pokrzywdzoną. Policjanci natychmiast zatrzymali agresora. Zgromadzony przez śledczych materiał dowodowy w wystarczającym stopniu uprawdopodobniał popełnienie przez podejrzanego przestępstwa, wobec czego przedstawiony mu został zarzut znęcania się nad pokrzywdzoną. Na podstawie poczynionych przez policjantów ustaleń prokurator zwrócił się z wnioskiem do sądu o zastosowanie wobec podejrzanego izolacyjnego środka zapobiegawczego, do którego sąd się przychylił, wydając postanowienie o tymczasowym aresztowaniu na 3 miesiące. Grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Postepowania w tych sprawach prowadzone są pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Nowym Dworze Mazowieckim.

Na zjawisko przemocy domowej nie można pozostawać obojętnym. Jeśli jesteś ofiarą przemocy domowej lub jej świadkiem nie wahaj się powiadomić o tym Policji. W trosce o zdrowie i życie Twoje i Twoich najbliższych nie pozwalaj, by sprawca pozostał bezkarny.

Ofiary przemocy domowej pozostawione są często same sobie i wiele miesięcy, a nawet lat, znoszą przemoc ze strony bliskich. Nie bójmy się reagować i zgłaszajmy takie sytuacje.

Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń na numer 112, skontaktuj się ze swoim dzielnicowym, bądź zgłoś swój problem w najbliższym ośrodku pomocy społecznej.

podkom. Joanna Wielocha

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.