Nielegalne papierosy za 50 tys. nie trafią na rynek

Tylko wczoraj (02.12.2015) na terenie województwa mazowieckiego funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwie osoby podejrzane o nielegalne posiadanie dużej ilości papierosów bez polskich znaków akcyzy. Łącznie funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 76 000 sztuk papierosów o wartości około 50 000 zł. Zgodnie z kodeksem karno-skarbowym za tego typu czyn grozi wysoka grzywna, a nawet kara pozbawienia wolności do 3 lat.

Do pierwszego ujawnienia nielegalnych papierosów doszło przed południem na trasie Radom – Przysucha w trakcie rutynowej kontroli skierowanej na przeciwdziałanie nielegalnej migracji. W wyniku podjętych czynności funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Lesznowoli dokonali kontroli legalności pobytu wobec 50 – letniego mężczyzny, ob. Ukrainy, który jak się okazało, przewoził samochodem nielegalny towar w postaci 40 tys. szt. papierosów różnych marek bez polskich znaków skarbowych o szacunkowej wartości 25 000 zł. Cudzoziemiec oświadczył, że nabył je na terytorium RP, tuż po przekroczeniu granicy od nieznanego mu człowieka. Następnie miał je rozprowadzić po bazarach i targowiskach na terenie Mazowsza. To nie pierwsze tego typu zatrzymanie cudzoziemca. Wszystko wskazuje na to, że mężczyzna z papierosowego procederu próbował sobie stworzyć intratne źródło zarobkowania. Cudzoziemiec przyznał się do zarzucanego mu czynu i dobrowolnie poddał karze.

Do kolejnego zatrzymania doszło w godz. popołudniowych na jednej z pułtuskich posesji, należącej do 50 – letniej Polki. W czynnościach udział wzięli funkcjonariusze z PSG Warszawa-Modlin wraz z ciechanowską służbą celną. Funkcjonariusze posiadali informację, że kobieta – mieszkanka Pułtuska nabywa znaczne ilości papierosów bez znaków skarbowych, które następnie rozprowadza po okolicznych targowiskach. Na miejscu zdarzenia funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 37 tys. sztuk nielegalnych papierosów, różnych marek o wartości rynkowej ok. 25 000 zł. Kobieta odmówiła składania wyjaśnień. Sprawę przekazano Urzędowi Celnemu w Ciechanowie w celu dalszego postępowania.

W związku z nabywaniem, przechowywaniem oraz przewożeniem nielegalnych papierosów zarówno ob. Ukrainy jak i Polka usłyszeli zarzuty karno-skarbowe. Grożą im wysokie kary grzywny.

chor. szt. SG Dagmara Bielec-Janas

Dodaj komentarz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.