Nielegalne wylewanie substancji do gruntu ujawnione w Pieńkowie. Nowodworska prokuratura wszczęła śledztwo

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie, delegatura w Ciechanowie otrzymał informację o wylewaniu płynnych substancji bezpośrednio do gleby w miejscowości Pieńków w gminie Czosnów. Inspektorzy na miejscu zdarzenia pracowali w piątek (15.12).

Inspektorzy grupy interwencyjno-wyjazdowej Delegatury w Ciechanowie WIOŚ w Warszawie niezwłocznie udali się na miejsce zdarzenia, gdzie podjęli działania na podstawie art. 10b ustawy o IOŚ przy udziale funkcjonariuszy Policji. Przeprowadzone oględziny ujawniły utworzenie w wyniku wylewania do gruntu nieznanej substancji rozlewisk o barwie białej oraz tworzenie mieszaniny tych substancji z glebą przy użyciu koparki. Na przedmiotowej nieruchomości stwierdzono również znaczną liczbę pojemników – metalowe pojemniki o poj. od 10 do 25 l w ilości ok. 150 szt. prawdopodobnie po lakierach oraz 3 metalowe beczki o pojemności 200 l. Inspektorzy WIOŚ przesłuchali przedsiębiorcę prowadzącego działalność gospodarczą na posesji, w sąsiedztwie której dokonywany był ww. proceder. Na podstawie poczynionych ustaleń, inspektorzy WIOŚ złożyli do organów ścigania zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 183 §1 kk. Prokuratura Rejonowa w Nowym Dworze Mazowieckim wszczęła śledztwo w tej sprawie.

W sobotę (16.12) na zlecenie WIOŚ w Warszawie Delegatura w Ciechanowie specjaliści Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ pobrali do badań laboratoryjnych 3 próbki gleby oraz przeprowadzili na miejscu badania jakościowe w sumie 7 próbek z miejsc wylewania substancji oraz z pojemników. Badania jakościowe nie doprowadziły do określenia rodzaju ujawnionych substancji.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.