Urząd nie wydał kluczy. Służby ratunkowe nie dojadą nad Narew

Od pewnego czasu zjazd z wału nad rzeką Narwią w Nowym Dworze Mazowieckim został zagrodzony blokadami. Klucze do nich znajdują się w Urzędzie Miejskim. Ochotnicza Straż Pożarna Ratownictwo Wodne zaalarmowała, że w razie akcji ratowniczej, nie ma możliwości dojechania na plaże przy Targowisku Miejskim.

W sytuacju zagrożenia życia, każda sekunda odgrywa duże znaczenie. Na nowej plaży za targowiskiem służby prowadziły już akcję ratowniczą. Niestety ani Państwowa Straż Pożarna ani Ochotnicza Straż Pożarna Ratownictwo Wodne ale i Policja czy Ratownictwo Medyczne, nie mogli dojechać nad samą plaże. Powodem były ustawione przez Urząd Miejski blokady uniemożliwiające wjazd na teren nad rzeką.

Oczywistym jest, że wjazd powinien być zablokowany dla osób postronnych. Tak jest w przypadku np. lasów. Na wszystkich drogach leśnych i pożarowych ustawione są szlabany. Klucze do otwierania znajdują się na wyposażeniu lokalnych służb ratunkowych. W przypadku Nowego Dworu Mazowieckiego i zjazdu do rzeki Narwi, problemem okazało się przekazanie kluczy służbom ratowniczym. Jak dowiedziała się nasza redakcja w urzędzie powstał nawet absurdalny pomysł, aby w sytuacji zagrożenia życia, służby przyjechały do portiera, który wyda stosowny klucz. Działanie takie spowodować może znaczne opóźnienie w prowadzeniu akcji ratowniczej.

We wtorek (19.12) druhowie z OSP Ratownictwo Wodne patrolowali teren nad rzeką Narwią i Wisłą. Spokojnie dojechali do 555 kilometra rzeki Wisły w Zakroczymiu. Niestety tylko w Nowym Dworze Mazowieckim wystąpił problem z dojazdem nad samą rzekę. Strażacy patrol odbyli z korony wału (druhowie posiadają stosowane zezwolenia, pozwalające na poruszanie się po koronie wału).

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Dworze Mazowieckim nie jest w posiadaniu kluczy służących do bezinwazyjnego otwierania słupków zabezpieczających wjazd na plaże miejską w Nowym Dworze Mazowieckim. Jednocześnie informuję, że w sytuacji konieczności wjazdu, celem podjęcia działań ratowniczych przez Straż Pożarną, otwarcie i położenie słupków przy pomocy sprzętu burzącego nie stanowi większego problemu oraz nie wiąże się z trwałym uszkodzeniem zabezpieczenia jak i samego słupka. – mówi naszej redakcji mł. kpt. Paweł Plagowski naczelnik Wydziału Operacyjnego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Dworze Mazowieckim.

AKTUALIZACJA:
Urząd Miejski poinformował:
W sprawie słupków zlokalizowanych na drodze prowadzącej do plaży miejskiej nad Narwią informujemy: element został zainstalowany niedawno – po sezonie kąpielowym, kiedy w naturalny sposób plaża jest wykorzystywana dużo rzadziej. Jego zadaniem jest ochrona infrastruktury służącej wszystkim mieszkańcom przed dewastacją. Trwa dystrybucja kluczy do służb zajmujących się bezpieczeństwem. W miarę posiadanych środków zabezpieczenia będą modernizowane w trosce o możliwie szybki dostęp służb na teren plaży.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.