Nowi radni województwa i nowy zarząd

W poniedziałek (19.11) odbyło się pierwsze posiedzenie sejmiku województwa mazowieckiego w nowym składzie. W VI kadencji sejmik tworzyć będzie 24 radnych z PiS, 18 radnych z KO (PO i Nowoczesna), 8 radnych z PSL oraz jeden radny z Bezpartyjnych Samorządowców. Pierwszą decyzją nowych radnych było wybranie przewodniczącego i wiceprzewodniczących sejmiku oraz marszałka i członków zarządu.

Prezydium sejmiku
VI kadencja to kontynuacja dotychczasowych prac. Przewodniczącym sejmiku województwa mazowieckiego będzie Ludwik Rakowski (KO) – radny województwa III, IV i V kadencji, przewodniczący sejmiku IV i V kadencji, burmistrz dzielnicy Wilanów m.st Warszawy. Radni wybrali również trzech wiceprzewodniczących. Zostali nimi Tomasz Antoni Kucharski (KO) – radny województwa III, IV i V kadencji, wiceprzewodniczący sejmiku, burmistrz dzielnicy Praga Południe m.st Warszawy; Mirosław Adam Orliński (PSL) – radny województwa IV i V kadencji, prawnik, doktorant prawa konstytucyjnego UW, a także Marcin Podsędek (KO) – radny Sochaczewa VI i VII kadencji, pracownik Kancelarii Sejmu RP.

Zarząd województwa mazowieckiego
Radni wybrali dziś też członków zarządu województwa. Marszałkiem został ponownie Adam Struzik (PSL) – radny województwa I-V kadencji, od 2001 r. marszałek województwa, senator (1991-2001), marszałek Senatu RP (1993-1997). Wicemarszałkami zostali: Wiesław Raboszuk (KO) – radny województwa V kadencji, członek zarządu województwa mazowieckiego (2011-2014), od 2014 r. wicemarszałek oraz Rafał Rajkowski (KO) – radny województwa V kadencji, wiceprezydent Radomia (2014-2015), od 2015 r. członek zarządu województwa mazowieckiego. Członkami zarządu – Elżbieta Lanc (KO) – radna województwa II-V kadencji, starosta węgrowski (1998-2001), od 2014 r. członek zarządu województwa mazowieckiego i Janina Ewa Orzełowska (PSL) – radna województwa IV i V kadencji, członek zarządu województwa (2010-2014), wicemarszałek (2014-2018).

Dziękuję za Państwa zaufanie i powierzenie mi funkcji marszałka województwa mazowieckiego. Jest to wyraz zaufania radnych Koalicji Obywatelskiej, czyli Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, a także Polskiego Stronnictwa Ludowego. To dla mnie wielki zaszczyt i odpowiedzialność – mówił w swoim wystąpieniu marszałek Adam Struzik. – Chciałbym również podziękować wyborcom, którzy obdarzyli mnie olbrzymim zaufaniem. Traktuję to – i to chciałbym wyraźnie podkreślić – jako wielkie zobowiązanie wobec Mazowsza i jego mieszkańców. Zobowiązanie wobec przyszłości naszego pięknego i silnego regionu. Województwa, które jest dziś jednym z najszybciej rozwijających się regionów w Europie. Jest także liderem innowacyjności i miejscem, z którym swoją przyszłość chce wiązać wielu Polaków, ale i inwestorów.

Jestem głęboko przekonany, że rozpoczynająca się właśnie kadencja będzie dobrym czasem dla Mazowsza. Przez ostatnie lata wspólnie z naszymi partnerami z PO, dążyliśmy do wzmacniania Mazowsza, do takiego stymulowania jego rozwoju, aby było regionem dużych możliwości, ale i dobrego, godnego życia jego mieszkańców. Dlatego z dużą determinacją i konsekwencją wspieraliśmy lokalne wspólnoty w ich przedsięwzięciach. Priorytetem dla nas była i będzie nadal konstruktywna współpraca i relacje oparte na partnerstwie. Nadal będziemy otwarci na potrzeby mazowieckich gmin, powiatów i miast. Bo dobry samorząd to taki, który jest blisko ludzi i dostosowuje swoje działania do ich potrzeb. Dobry samorząd to również taki, który potrafi współpracować niezależnie od barw politycznych. Nowa droga, most czy oddział pediatryczny nie mają barw politycznych. To zadania, które trzeba realizować dla dobra wspólnego. A ono dla każdego odpowiedzialnego samorządowca powinno być priorytetem. Nie ma również silnego samorządu bez wartości, które powinny być fundamentem wszelkich decyzji i działań. Dla mnie zawsze priorytetem były i będą wartości takie jak patriotyzm, demokracja, pomocniczość, czyli subsydiarność i wrażliwość społeczna. Polityka także ta regionalna, pozbawiona takiego fundamentu, nie może być trwała ani prawdziwie bliska ludziom – podkreślił marszałek.

Sukcesy poprzednich kadencji, ale i zaufanie, jakim obdarzyli nas mieszkańcy Mazowsza, będą mobilizować nas do dalszej wytężonej pracy na rzecz naszej mazowieckiej wspólnoty. Kolejnych 5 lat to dla nas czas wielu ambitnych wyzwań. Już dziś przedstawiamy nasze zobowiązanie społeczne na tę kadencję. Jestem głęboko przekonany, że będzie to czas dalszego rozkwitu Mazowsza, zrównoważonego rozwoju w myśl zasady pomocniczości i solidarności. Naszym priorytetem w dalszym ciągu będą inwestycje. To one są bowiem kluczowe dla mieszkańców i rozwoju regionu. W ciągu kolejnych 5 lat wydatki na nie będą stanowiły średnio ok. 25 proc. każdego budżetu. W sumie będzie to aż 4,5 mld zł. Oprócz środków własnych będziemy też aktywnie pozyskiwać środki z programów operacyjnych. Będziemy również kontynuować programy rozwojowe dla gmin i powiatów. W dalszym ciągu będziemy także zabiegać o sprawiedliwą wpłatę do budżetu państwa czyli tzw. janosikowe – zapowiedział marszałek Adam Struzik.

Koalicję Obywatelską (Platforma Obywatelska i Nowoczesna) w sejmiku województwa reprezentować będą: Katarzyna Bornowska, Helena Cichocka, Piotr Kandyba, Urszula Kierzkowska, Tomasz Kucharski, Elżbieta Lanc, Maciej Lasek, Wioletta Paprocka-Ślusarska, Marcin Podsędek, Wiesław Raboszuk, Rafał Rajkowski, Ludwik Rakowski, Krzysztof Skolimowski, Krzysztof Strzałkowski, Tomasz Śmietanka, Bartosz Wiśniakowski, Jadwiga Zakrzewska oraz Izabela Ziątek.

Radnymi województwa mazowieckiego VI kadencji z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego zostali: Mirosław Augustyniak, Paweł Obermeyer, Mirosław Adam Orliński, Janina Ewa Orzełowska, Leszek Przybytniak, Adam Struzik, Konrad Wojnarowski i Bożena Żelazowska.

Klub Prawa i Sprawiedliwości tworzą: Joanna Bala, Ewa Białecka, Andrzej Bittel, Artur Czapliński, Łukasz Gołębiowski, Michał Góras, Agnieszka Górska, Maciej Górski, Marcin Grabowski, Michał Grodzicki, Radosław Fogiel, Dominika Figurska, Jakub Kowalski, Witold Kołodziejski, Wojciech Kudelski, Katarzyna Lubiak, Mirosław Milewski, Damian Olszewski, Michał Prószyński, Rafał Romanowski, Stefan Traczyk, Wojciech Zabłocki, Tomasz Zdzikot i Krzysztof Żochowski.

Radnym sejmiku z ramienia Bezpartyjnych Samorządowców został Konrad Rytel.

Spośród 51 nowo wybranych radnych sejmiku 23 sprawowało tę funkcję w poprzedniej kadencji, 28 zostało radymi po raz pierwszy.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.