Biskup Libera: „czuje wielki podziw dla wspólnoty parafialnej”

Diecezjalne obchody 100-rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości odbyły się w Modlinie Twierdzy. Mszy świętej przewodniczył Jego Ekscelencja Biskup Piotr Libera – ordynariusz diecezji płockiej. Po uroczystościach poprosiliśmy księdza biskupa o słowo komentarza.

Ekscelencjo. Za nami piękne obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. To właśnie w Modlinie Twierdzy odbyły się wyjątkowe Diecezjalne Obchody tej rocznicy.
– Tak Modlin to wyjątkowe miejsce na mapie naszej diecezji i Mazowsza. Gorąco gratuluje pomysłodawcom jak i organizatorem zarówno świeckim jak i duchownym za organizację Diecezjalnych uroczystości 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Radość w sercu, że tak dużo młodych ludzi zaangażowało się w to wydarzenie i wchodzą w tego ducha patriotycznego.

Powiedział ksiądz, że Modlin to wyjątkowe miejsce. Ś.p. ksiądz kanonik Edward Pacek powtarzał wielokrotnie, że kiedyś Święty Jan Paweł II powiedział, że Modlin jest mu bliski, bo tu służył jego Ojciec. Słyszał ksiądz biskup o tym?
– Słyszałem o tym od księdza Janusza. Wiem że były podejmowane próby aby to udokumentować w archiwach. Ja liczę, że się nam to uda i dotrzemy do tego. Byłoby to coś bardzo wymownego że tata Ojca Święta odbywał tu w Modlinie część swojej służby. Może był tu na jakiś ćwiczeniach a może na poligonie. Nie wiemy dokładnie ale może gdzieś jeszcze w archiwach wojskowych jest jakiś ślad o tym. Tym bardziej że budowany jest tu kościół pod wezwaniem św. Jana Pawła II.

Często ksiądz biskup odwiedza Modlin i widzi postępy w budowie kościoła. Co czuje ordynariusz diecezji, widząc tempo prac budowlanych?
– Za każdym razem gdy jestem w Modlinie to czuje wielki podziw dla wspólnoty parafialnej i jej proboszcza księdza Janusza. Jest tu zauważalna wielka mobilizacja. Ksiądz Janusz potrafi tym duchem budowania kościoła zarazić swoich parafian. W Modlinie rośnie kościół duchowy również i to jest najważniejsze. Mury idą w górę, jest już dach ale przy tym wszystkim rośnie również kościół żywy. Cieszę się że w Twierdzy są obecne siostry, które pomagają w parafii. Zawsze spotykam tu wiele życzliwych osób, które wspólnie budują tu kościół zarówno ten duchowy jak i ten materialny.

Relacja z Diecezjalnych obchodów 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości dostępna tutaj

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.