Odznaczenia państwowe i nagrody finansowe otrzymali w środę funkcjonariusze Policji, Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Biura Ochrony Rządu. Wśród odznaczonych są st. str. Norbert Wysocki i asp. sztab. w st. spocz. Robert Kołodziejski z KP PSP w Nowym Dworze Mazowieckim.

W sumie odznaczenia państwowe otrzymało 11 funkcjonariuszy Policji, 7 funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej i jedna funkcjonariuszka Straży Granicznej. Natomiast 20 funkcjonariuszy ze służb podległych MSWiA odebrało nagrody finansowe. Minister Mariusz Błaszczak przypomniał, że zadaniem polskiego rządu jest stworzenie funkcjonariuszom jak najlepszych warunków do pełnienia służby. Dlatego realizowany jest Program Modernizacji Służb Mundurowych, który przewiduje środki finansowe nie tylko na nowoczesny sprzęt, ale również na wyższe uposażenia. Niezależnie od programu rząd zatwierdził podwyżki dla najmniej zarabiających i nowo przyjętych funkcjonariuszy. Na ten cel zostanie przeznaczona kwota w wysokości 150 mln złotych. W uroczystościach wzięli też udział wiceministrowie Jarosław Zieliński i Jakub Skiba.

Strażacy uratowali samobójcę

W niedzielę 26 lutego 2017 roku, chwilę po godzinie 14 zastęp z JRG Nowy Dwór Mazowiecki wyjechał do OSP Ratownictwo Wodne, celem wypożyczenia kamizelek ratunkowych do zaplanowanych ćwiczeń z ratownictwa wodnego dla funkcjonariuszy PSP. Gdy zastęp przybył do Modlina Twierdzy w trakcie pakowania sprzętu do samochodu, st. str. Norbert Wysocki (wiceprezes OSP Ratownictwo Wodne) otrzymał telefon z komisariatu rzecznego policji o samobójcy na moście kolejowym w Pomiechówku. Po chwili również dyżurny stanowiska kierowania nakazał przerwać pakowanie sprzętu i udać się alarmowo do Pomiechówka. Po kilku minutach zastęp z st. str. Norbertem Wysockim i asp. sztab. Robertem Kołodziejskim był już na miejscu. Z chwilą przybycia strażacy zauważyli, mężczyznę który skacze z mostu do lodowatej rzeki Wkry. Norbert Wysocki bez zastanowienia zdjął buty i w kamizelce ratunkowej z OSP RW, rzucił się do wody aby ratować tonącego. Mężczyzna w wodzie był agresywny bił i kopał ratującego go strażaka. Do pomocy przybył dowódca zmiany Robert Kołodziejski. Strażakom udało się wydobyć samobójcę na brzeg i przekazać policji a następnie zespołowi ratownictwa medycznego.

Krzyże za Dzielność od Prezydenta

Za narażanie swojego życia dla ratowania innego, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda przyznał strażakom Krzyże Zasługi za Dzielność. Krzyże w imieniu prezydenta w środę (18.10) wręczył Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak.