Nowy Dwór Maz: Dekalog Rozwoju Miasta

W czwartek (28.01) inicjatorzy referendum w sprawie odwołania burmistrza Jacka Kowalskiego, zaprosili przedstawicieli lokalnych mediów na wspólne śniadanie. Podczas spotkania przy porannym posiłku, zaprezentowano Dekalog Rozwoju Miasta. 

Miasto jakie jest każdy widzi. Inicjatorzy w swojej publikacji opisali najważniejsze kierunki w jakich władze powinny podążać. W dokumencie przywołano między innymi potrzebę turystyki rowerowej, nie tylko  w Twierdzy Modlin. Autorzy chcą rozwoju również turystki wodnej z bogatą infrastrukturą nad rzekami.

Michał Jakubowski pełnomocnik inicjatywy, mówił o potrzebie inwestycji, które zachęcać powinny do zamieszkania w Nowym Dworze Mazowieckim. Obecnie w mieście nie ma kina, ani innego godnego miejsca na spędzenie wolnego czasu. Zarządy Osiedli mają zbyt niskie kompetencje oraz budżet roczny, a i organizowane przez nich przedsięwzięcia są znikome.

Inicjatorzy pragną ustalić jasny i jednoznaczny system przydziału mieszkań komunalnych. Uważają również, że miasto powinno działać w kierunku aktywizacji zawodowej osób zadłużonych.

W kontaktach z mieszkańcami, według grupy referendalnej, powinna być pełna jawność. Członkowie uważają, że priorytetem powinno być unowocześnienie obiegu dokumentów w urzędzie oraz likwidacja miesięcznika Fakty Nowodworskie.

Miasto tak blisko położone Warszawy powinno być w strefie Wspólnego Biletu co poprawiłoby sytuację na rynku pracy dla młodych i zdolnych osób. Problemem jest również Straż Miejska, która w ich ocenie, nie spełnia swojej roli. Inicjatorzy chcą aby położyć większy nacisk na automatyczny monitoring miejski. Nowy Dwór Mazowiecki nie posiada odpowiednich procedur bezpieczeństwa na wypadek sytuacji losowych. Inicjatorzy pokazali tutaj przykład ostatniego skażenia wody bakteriami z grupy E. Coli.

Jednym z punktów jest również planowanie i nadzór nad inwestycjami. Inicjatorzy zarzucają, że miasto jest bezradne wobec błędów wykonawców i z miejskiej kasy płyną miliony na naprawy czy dodatkowe prace. Burmistrz powinien również sprawować nadzór nad spółkami, ale nie zastępować działania zarządów, które muszą brać odpowiedzialność za podejmowane decyzje.

Ciekawym spostrzeżeniem było to, że mimo upływu wielu  lat i ciągle przybywających mieszkań, nie zmienia się liczba osób zameldowanych w Nowym Dworze Mazowieckim.

W rozmowie z dziennikarzami wzięły udział tylko 3 osoby z grupy referendalnej. Zabrakło aktywnego do tej pory Mariusza Dudka czy Marcina Ozdarskiego.

Obecni na spotkaniu powiedzieli wprost, że liczą na pozytywne zmiany w mieście. Aby to uczynić postanowili zebrać podpisy pod referendum. Komisarz Wyborczy po sprawdzeniu złożonych podpisów, ustalił termin referendum na 28 lutego. Czy mieszkańcy w głosowaniu odpowiedzą się za pozostawieniem burmistrza Jacka Kowalskiego na stanowisku czy też odwołają? Dowiemy się tego zaraz po przeliczeniu głosów w dniu referendum.

MK

One thought on “Nowy Dwór Maz: Dekalog Rozwoju Miasta

  1. Ludzie którzy nie potrafią zadbać o swoje firmy i stanowiska pchają się do rządzenia żeby zaspokoi własne widzimisie.
    Jakubowski – padająca firma ze stratami
    Dudek – obrażony kumpel burmistrza
    Ozydarski – nie dostał się na stołek burmistrza w 2014 bo zdobył tylko ponad 2000 głosów

    I tacy ludzie walczą o usunięcie burmistrza? Wybory są niedługo więc weźcie się do roboty, pokażcie co potraficie i startujcie w następnych wyborach.

Dodaj komentarz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.