Nowy Dwór Maz: „Fraszkowa uczta” już dostępna

Nakładem wydawnictwa „Białe Pióro” ukazała się „Fraszkowa uczta”. Autorka Mira Białkowska jest mieszkanką Nowego Dworu Mazowieckiego. Już niedługo szersza publiczność będzie miało okazję poznać autorkę oraz jej fraszki podczas wieczorów autorskich. Pierwszy już 17 września w NOK-u, drugi w październiku w Pomiechówku w Zajeździe Magnolia.

Jeśli powiem, że spełnieniem marzenia to i ładnie brzmi, i jest zgodne z prawdą, ale jest także pewną „korzystną zmianą planów”. Chodzi o to, że wcześniej podjęłam nieudaną próbę wydania swojej powieści. Tak więc zmieniłam plany. Odłożyłam powieść, zajęłam się fraszkami i to był dobry pomysł – z fraszkami się udało – mówi Mira Białkowska o swoim pierwszym tomiku „Fraszkowa uczta”.

Początki pisania wspomina tak: W młodości pasjonowałam się twórczością Sztaudyngera. Jego fraszki zapisywałam w grubych zeszytach, zapamiętywałam, cytowałam. Nie podejrzewałam się jednak o to, że ośmielę się naśladować Mistrza. Jako dzieciak napisałam jeden(!) bardzo patetyczny wiersz, który miałam okazję wyrecytować jakiejś pisarce. Owa pani „wywróżyła” mi wtedy, że będę pisać. Brzmi jak bajka? Ale tak było naprawdę.
Pisanie towarzyszyło Pani Mirze przez cały okres pracy zawodowej (autorka była m.in. nauczycielem muzyki red.), tworzyła scenariusze i teksty do znanych melodii. Jednak jak mówi, z pisaniem fraszek było inaczej. „Wena dopadła mnie w wieku emerytalnym nagle i niespodziewanie. Nawet datę pamiętam. Przez jeden weekend napisałam 21 fraszek. Dostałam jakiegoś amoku. Tworząc jedną fraszkę za drugą zaczęłam się zastanawiać, czy to co przed chwilą wymyśliłam jest na pewno moje, czy może czyjś tekst wygrzebałam z zakamarków pamięci” wspomina autorka.
Za swoje fraszki otrzymała nagrodę na Konkursie Jednego Wiersza. Właśnie wtedy usłyszała, że powinna je wydać. Tak też się stało. „Fraszkowa uczta” ukazała się drukiem wydawnictwa „Białe pióro” i dzięki wsparciu sponsorów.
Tomik Miry Białkowskiej można nabyć w nowodworskim Domu Książki i w salonach Empiku.

O Autorce:
Mirosława Białkowska z pochodzenia szczecinianka, z wyboru nowodworzanka (od 30 lat mieszka w Nowym Dworze Mazowieckim). Posiada wykształcenie pedagogiczne i muzyczne. Pracowała w szkole łącząc pracę pedagoga szkolnego i nauczyciela muzyki. Z tamtego okresu pochodzą pierwsze teksty piosenek i scenariusze uroczystości szkolnych – jeden scenariusz „Załoga już opuszcza pokład” opublikowano.
Jest autorką kilkudziesięciu wierszy i ok. 250 fraszek. Za fraszki otrzymała wyróżnienie na Konkursie Jednego Wiersza w 2011 roku.

Od 2011 roku jest członkiem grupy literackiej „Vena” przy Nowodworskim Ośrodku Kultury. Wraz z pozostałymi poetami tej grupy (Barbarą Malewską i Tomaszem Witkowskim) prezentuje swoje utwory podczas wieczorków poetycko – muzycznych pn. „W ciszy serc w potoku lśnień”, do których pisze scenariusze i robi oprawę muzyczną. Swoje wiersze i fraszki kilkakrotnie prezentowała w różnych miejscach przed lokalną publicznością.
W marcu 2014 roku nowodworska publiczność mogła obejrzeć „Fraszkową ucztę” Mirosławy Białkowskiej. Fraszki – dania, wg scenariusza autorki, serwowały kelnerki: Kunegunda Wrzątek, Leokadia Kluska i Pelagia Ogryzek oraz bufetowa Eugenia Fartuch. Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem i w listopadzie została powtórzona.


Tekst Aneta Pielach – Pierścieniak (Pisząc tekst korzystałam z wywiadu z autorką, który ukazał się na stronie nietypowerecenzje.blox.pl.)

Dodaj komentarz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.