Nowy Dwór Maz: Szkolenie z Weterynaryjnego Ratownictwa Taktycznego

W ubiegłym tygodniu (29.04.2019 r.) funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin wraz z żołnierzami z 2. Mazowieckiego Pułku Saperów z Kazunia przeprowadzili kolejną edycję szkolenia z Weterynaryjnego Ratownictwa Taktycznego w środowisku pracy przewodnika i psa służbowego.

Szkolenie dedykowane przewodnikom psów i ich podopiecznym poprowadziła doświadczona w tej dziedzinie funkcjonariuszka z PSG Warszawa–Modlin sierż. szt. Monika Banaś, posiadająca uprawnienia ratownika weterynaryjnego.

Warunki taktyczne w sposób naturalny wymuszają od przewodnika stałego doskonalenia wiedzy w celu utrzymania odpowiedniego standardu opieki nad powierzonym psem służbowym. Warsztaty specjalistyczne miały przede wszystkim na celu podniesienie umiejętności w zakresie kwalifikowanej przedszpitalnej pomocy weterynaryjnej w oparciu o aktualne algorytmy postępowania w stanach nagłych u psa. W trakcie szkolenia między innymi trenowano umiejętność oceny urazów u czworonogów na jakie mogą być narażone podczas służby oraz zastosowanie odpowiednich technik ich zabezpieczenia. Szkolenie miało również na celu budowanie zespołu ratowniczego w oparciu o umiejętność pracy w zespole, w tym udzielenie wzajemnej pierwszej pomocy medycznej oraz trafność delegowanych zadań. Czynności ratownicze w warunkach taktycznych miały odpowiednio zabezpieczyć poszkodowanego psa służbowego i otoczyć go opieką weterynaryjną do czasu ewakuacji z miejsca zdarzenia.

W szkoleniu udział wzięli przewodnicy z psami służbowymi 2. Mazowieckiego Pułku Saperów oraz przewodnicy Straży Granicznej z PSG Warszawa-Modlin.

Redakcja/Foto: sierż. szt. SG Monika Banaś

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.