Nowy Dwór Maz: Wywiad z Michałem Jakubowskim

Z Michałem Jakubowskim – pełnomocnikiem inicjatywy referendalnej w sprawie odwołania przed końcem kadencji burmistrza Jacka Kowalskiego, rozmawia Paweł Jarecki.

Dlaczego referendum? co takiego złego zrobił Jacek Kowalski?
– Referendum to możliwość wypowiedzenia swego rodzaju kontraktu społecznego, który zawarł z mieszkańcami burmistrz Jacek Kowalski w listopadzie 2014 roku, na który to często powołuje się on sam, radni i jego zwolennicy. Jest to naturalna furtka stworzona po to, aby odwołać gospodarza, który utracił zaufanie społeczne. W naszej ocenie kontrakt ten zawarty był na bazie nieprawdziwych informacji – zarówno z upublicznionych dokumentów jak i relacji byłego prezesa ZEC wynika, iż Jacek Kowalski zataił kluczową informacji jaką była zgoda na budowę niechcianej przez mieszkańców spalarni śmieci. Uważamy, że gdyby już w listopadzie 2014 roku informacja o braku sprzeciwu włodarzy miasta dotarła do opinii publicznej, wybór Jacka Kowalskiego na burmistrza stałby pod dużym znakiem zapytania.

Odnośnie zarzutów:
GOSPODARCZE, czyli słaby nadzór nad miejskimi inwestycjami – przykładem może być nagły i nieuargumentowany wzrost kosztów budowy nowego budynku MKS Świt o 40%; akcept dla wadliwego projektu przebudowy Modlińskiej, finałem czego jest osuwająca się ziemia i prowizoryczny drenaż;

KADROWE, czyli zatrudnianie w UM i spółkach/szkołach bez konkursów ludzi powiązanych ze środowiskiem WND. Akceptowania astronomicznych zarobków zarządu ZWiK w NDM, które znacząco odbiegają od pensji zarządów w tego typu spółkach w okolicznych miejscowościach o podobnej wielkości.

OPERACYJNE czego przykładem jest opóźniona reakcja w informowaniu mieszkańców o skażeniu wody bakterią z grupy coli (urząd wiedział o tym już 17.12.2015, a nie 18.12.2015 jak informuje).

Odnosimy też nieodparte wrażenie, iż Jacek Kowalski po tylu latach zwyczajnie się wypalił i brakuje mu pomysłu na rozwój miasta a sprawą spalarni udowodnił, że oderwał się od ludzi na tyle, że był gotów zaryzykować nasze zdrowie kosztem rzekomych oszczędności.

Zakładając że cel zostanie osiągnięty i burmistrz odwołany to co dalej?
– Odwołanie burmistrza Jacka Kowalskiego w referendum to początek drogi do poprawy sytuacji w mieście. Rozpisane wybory i związana z tym kampania wyborcza pozwolą zaprezentować alternatywne, w naszym przekonaniu dużo lepsze, wizje rozwoju miasta oparte przede wszystkim na równości w dostępie i traktowaniu każdego nowodworzanina, bez względu na sympatię czy przynależność do WND czy innych stowarzyszeń. Mając szeroki wybór mieszkańcy będą mogli podjąć decyzję o kierunku rozwoju miasta.

Czy macie kandydata na burmistrza, który będzie lepszy i rozwinie miasto?
– Wiele osób pyta – kto w zamian. Przewija się giełda nazwisk. Zarówno inicjatorzy jak i mieszkańcy chcący referendum reprezentują zróżnicowane środowiska, które spajają dwa cele. Pierwszym jest troska o Nowy Dwór Mazowiecki i jego optymalny rozwój, drugim zaś odwołanie obecnego burmistrza, który według nas nie spełnia pierwszego celu. Zakładamy, że w przypadku powodzenia referendum oraz rozpisania wyborów obok dotychczasowego burmistrza (bo ma prawo reelekcji) pojawi się kilka osób, które przedstawią swoją wizję rozwoju miasta. Jako inicjatorzy referendum przedstawiliśmy nasze propozycje zebrane w dekalogu rozwoju miasta.

Referendum to swego rodzaju wotum nieufności w stosunku do obecnego burmistrza. Pytanie jest proste: akceptujesz jego działania i chcesz aby pozostał na stanowisku lub nie akceptujesz działań i chcesz kogoś innego. Patrząc na to dziwi, że burmistrz, radni i osoby z nim powiązane tak mocno nawołują, aby nie poddać się tej formie oceny przy urnach.

A co jeśli nie uda się odwołać burmistrza w referendum?
Niezależnie od wyniku, będziemy bacznie patrzeć na ręce rządzącym i recenzować ich działania. To, że przynosi to dobre efekty widać po wzmożonej aktywności Jacka Kowalskiego w trakcie kampanii referendalnej.

Dziękuję za rozmowę. 

7 thoughts on “Nowy Dwór Maz: Wywiad z Michałem Jakubowskim

  1. Oczywiście ten komentarz nie zostanie puszczony przed moderację ale pytać zawsze mogę:
    Czy fakt, że wykupiona została reklama referendum na tym serwisie wpływa na to, że organizator tego referendum jest na sliderze i że rozmowa z nim jest promowana?

    1. Każdy może wykupić reklamę. Organizator referendum udzielił wywiadu który trafił w dniu dzisiejszym na slider. W dniu wczorajszym na sliderze był wywiad z burmistrzem Jackiem Kowalskim. Tak więc przedstawiliśmy obie strony referendum. Promowaliśmy zarówno burmistrza jak i referendum. A mieszkańcy w swej mądrości zrobią jak będą uważać za stosowne.

  2. Ten Pan mnie w ogóle nie przekonał, ponieważ promuje się tylko poprzez krytykę, nie podając swoich sposobów na rozwiązanie problemów. Tak samo jak większość ludzi, jestem już zmęczony wszędobylską kampanią negatywną. Chciałem zaznaczyć, że nie jestem fanem Pana Jacka Kowalskiego, ale ma on swoje mniejsze czy większe zasługi, które widać gołym okiem w Nowiaku. Ten Pan wyskoczył jak Filip z Konopi, czy tylko ja go nie znam?

    1. Stefan Ja – Ten pan pa firmę w W-wie, bo w Nowiaku nie mógł znaleźć wykwalifikowanych pracowników. Można się naprawdę dużo o nim dowiedzieć w necie. Dopóki nie będzie odpowiedniego kontrkandydata też jestem za tym żeby pan Kowalski dokończył kadencję.

  3. Pan Jakubowski promuje się już na burmistrza, a ma cechy typowego despoty, który tak się nakręcił na władzę, że już nie liczy się nawet ze swoimi towarzyszami z komitetu. Bo ON chce być burmistrzem i basta – nie ważne że się do tego kompletnie nie nadaje. Spokojnie panie Jakubowski, bo rozrusznik tempa nie wytrzyma.

Dodaj komentarz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.