Od dziś można składać wnioski o 800+

Ruszył nabór wniosków o świadczenie wychowawcze 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Rozpocznie się on 1 czerwca 2024 r. i potrwa do 31 maja 2025 r. Osobie, która złoży prawidłowo wypełniony wniosek do 30 kwietnia 2024 r. ZUS wypłaci pierwsze świadczenie do 30 czerwca 2024 r.

Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych w rodzinie dochodów. Żeby otrzymać wsparcie na nowy okres świadczeniowy, trzeba złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przyjmowanie wniosków rozpoczęło się 1 lutego 2024 r. – informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Wnioski będzie można złożyć za pośrednictwem:
– bezpłatnej aplikacji mZUS
– Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
– bankowości elektronicznej
– portalu Emp@tia.

Jeśli wniosek o świadczenie złożono na okres 2023/2024 w aplikacji mZUS i ZUS je przyznał, to klient może utworzyć w aplikacji wniosek na nowy okres. Taki wniosek zostanie automatycznie uzupełniony na podstawie wcześniejszych danych. W razie potrzeby można je edytować.

– Środki z programu są wypłacane bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego. Pisma, informacje i decyzje przekazywane są elektronicznie przez PUE ZUS. W przypadku, gdy na PUE ZUS pojawi się ważna informacja dotycząca 800 plus, rodzice otrzymają powiadomienie e-mailem, SMS-em lub w aplikacji – podkreśla rzecznik.

Osobie, która złoży prawidłowo wypełniony wniosek do 30 kwietnia 2024 r. ZUS wypłaci pierwsze świadczenie do 30 czerwca 2024 r. Jeśli wniosek wpłynie w maju 2024 r. uprawniony świadczenie otrzyma do 31 lipca 2024 r. wraz z wyrównaniem od czerwca, a jeśli w czerwcu 2024 r. to ZUS wypłaci pieniądze do 31 sierpnia 2024 r. także z wyrównaniem od czerwca. Świadczenia na podstawie wniosków, które wpłyną od lipca będą już wypłacane tylko z wyrównaniem od miesiąca, w którym wypłynęły.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.