OSP Zakroczym i Wilków Polski z nowymi wozami strażackimi dzięki wsparciu UE

Ruszyło rekordowe wsparcie unijne dla mazowieckich OSP. Trafi do nich 187 wozów strażackich dofinansowanych przez Unię Europejską. Blisko 250 mln zł z programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza przyznał zarząd województwa. W poniedziałek umowy z władzami gmin Zakroczym i Leoncin podpisał marszałek Adam Struzik. W spotkaniu wzięła udział również radna województwa mazowieckiego Anna Brzezińska. Wsparcie dla jednostek z powiatu nowodworskiego to 1,5 mln zł.

Do ochotniczych straży pożarnych z Mazowsza trafi ogromne wsparcie z Unii Europejskiej – blisko 250 mln zł. – Unia od lat wspiera mazowieckich strażaków. W aktualnej perspektywie pieniądze przeznaczamy na wozy strażackie. Wsparcie jest rekordowe, bo aż 250 mln zł, i przeznaczymy je na zakup 187 średnich i ciężkich wozów strażackich – podkreśla marszałek Adam Struzik. – Z unijnej pomocy korzystają też jednostki OSP z subregionu warszawskiego zachodniego, które na zakup 12 pojazdów otrzymają w sumie ponad 9,5 mln zł.

Konkurs na doposażenie mazowieckich strażnic w nowoczesny sprzęt do prowadzenia akcji ratowniczych i usuwania skutków katastrof cieszył się dużym zainteresowaniem. Do Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych wpłynęło 200 wniosków. Ostatecznie do dofinansowania wybrano 187 projektów. – Wspieranie mazowieckich służb ratowniczych to inwestycja w bezpieczeństwo, a rola funduszy europejskich jest w tym zakresie nie do przecenienia. Praca strażaka to wyzwanie i misja. To oni, zazwyczaj, jako pierwsi docierają na miejsce pożaru, wypadku drogowego czy lokalnego podtopienia, dlatego muszą być odpowiednio wyposażeni – dodaje Ilona Soja-Kozłowska, dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

Dofinansowanie z UE otrzymają jednostki OSP z całego Mazowsza. W regionie warszawskim stołecznym będzie to kwota ponad 28,4 mln zł, a w regionie mazowieckim regionalnym prawie 221 mln zł.

Odważne działania strażaków ochotników zasługują na wsparcie. Finansową pomoc otrzymujemy z Unii Europejskiej i dzięki temu możemy realizować jeden z największych programów wsparcia dla mazowieckich OSP – zaznacza Monika Tchórznicka, zastępca dyrektora ds. Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych.

Umowy na wsparcie strażaków
W poniedziałek (29 stycznia br.) zostały podpisane dwie umowy na doposażenie jednostek z powiatu nowodworskiego. Jak zaznacza radna województwa mazowieckiego Anna Brzezińska, to kolejna pomoc dla druhen i druhów z subregionu warszawskiego zachodniego. – Podpisaliśmy kolejne dwie umowy na zakup wozów strażackich. Tym razem unijne wsparcie w wysokości 1,5 mln zł trafi do OSP Zakroczym i OSP Wilków Polski z powiatu nowodworskiego, które otrzymają po jednym wozie strażackim.

1,5 mln zł z UE na wozy strażackie dla OSP z powiatu nowodworskiego
Ochotnicza Straż Pożarna w Zakroczymiu otrzyma nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy z pełnym wyposażeniem. W ramach projektu zostanie zorganizowana również akcja edukacyjna dotycząca zmian klimatu i ochrony zasobów wodnych.

Tytuł projektu: Zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP w Zakroczymiu w celu poprawy zarządzania klęskami i katastrofami
Beneficjent: Gmina Zakroczym
Całkowita wartość projektu: 1 265 670,00 zł
Dofinansowanie z UE: 632 835,00 zł
Działanie: 2.4 Dostosowanie do zmian klimatu

Dzięki funduszom europejskim o nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy z wyposażeniem wzbogaci się również jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Wilkowie Polskim. Nowoczesny sprzęt wpłynie na wzrost bezpieczeństwa mieszkańców gminy Leoncin, a także usprawni działania druhów i skróci czas dojazdu do miejsca zdarzenia.

Tytuł projektu: Zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego wraz z pełnym wyposażeniem dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Wilkowie Polskim
Beneficjent: Gmina Leoncin
Całkowita wartość projektu: 1 752 910,00 zł
Dofinansowanie z UE: 868 380,00 zł
Działanie: 2.4 Dostosowanie do zmian klimatu

Partnerami wydarzenia są: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Muzeum Niepodległości, Fundacja My Obywatele UE im. W.B. Jastrzębowskiego.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.