Pilne
  • *** Na rzece Wiśle w ciągu najbliższych dni przejdzie fala wezbraniowa *** Rzeką Wisłą spłynie woda z gór *** Służby cały czas monitorują sytuację ***                *** Na rzece Wiśle w ciągu najbliższych dni przejdzie fala wezbraniowa *** Rzeką Wisłą spłynie woda z gór *** Służby cały czas monitorują sytuację ***

Palmiry: 80. rocznica śmierci Macieja Rataja

W 80 rocznicę śmierci Macieja Rataja wybitnego męża stanu, patrioty, przywódcy ruchu ludowego, marszałka Sejmu RP w latach 1922-1928, PSL czci jego pamięć i wyraża uznanie dla jego zasług w budowie i umacnianiu niepodległej Rzeczypospolitej. Rataj urodził się w 1884 roku we wsi Chłopy k. Lwowa a zmarł 21 czerwca 1940 roku rozstrzelany w podwarszawskich Palmirach.

W Polsce międzywojennej był marszałkiem Sejmu a po zamordowaniu prezydenta Gabriela Narutowicza i po zamachu majowym pełnił obowiązki prezydenta.W listopadzie 1939 roku został aresztowany przez gestapo. Po trzech miesiącach zwolniono go z powodu braku dowodów na prowadzenie przez niego antyniemieckiej działalności. Ponownie podjął działalność konspiracyjną, odrzucając propozycje wyjazdu z kraju, w 1940 roku został aresztowany i rozstrzelany 21 czerwca w Puszczy Kampinoskiej w Palmirach w ramach akcji AB, mając na celu eksterminację polskiej inteligencji. Od pierwszych lat okupacji niemieckiej Palmiry stały się dla Warszawy symbolem śmierci, dla setek mieszkańców Warszawy droga życia dobiegała końca w Palmirach.

Aby oddać hołd pomordowanym i pogrzebanym w Palmirach, od wielu lat Zarząd Powiatowy PSL oraz jego sympatycy organizują uroczystości patriotyczno- religijne. W tym roku uroczystości odbyły się 21 czerwca 2020 r. dokładnie w 80 rocznicę rozstrzelania Marszałka. W uroczystościach upamiętniających te wydarzenia wzięli udział: Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej 2019-2023 Bożena Żelazowska, Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Radosław Rybicki, Z-ca Dyrektora Departamentu Kultury, promocji i turystyki Magdalena Biernacka, Pełnomocnik Zarządu Województwa ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Zbigniew Czaplicki V-ca Dyrektora Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego Jerzy Mazurek V-ce starosta Powiatu Nowodworskiego oraz przedstawiciele władz okolicznych gmin. Naszą gminę reprezentował Wójt Antoni Kręźlewicz wraz ze współpracownikami oraz Przewodniczący Rady Marek Zielski i członkowie Rady. Licznie przybyli również mieszkańcy naszej gminy. Piękną refleksję, głęboką w treści, teologiczną i patriotyczną wygłosił Ks. prof. Henryk Skorowski i poprowadził modlitwę za zmarłych. Następnie przybyłe delegacje złożyły kwiaty przy grobie Macieja Rataja. Na zakończenie Wójt Gminy podziękował współorganizatorom i współuczestnikom uroczystości i zaprosił na kolejną rocznicę upamiętniającą to szczególne wydarzenie.

Janina Dobrowolska
Sekretarz ZP PSL

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.