Policjanci nowodworskiej komendy zatrzymali 38-letniego agresora. Mężczyzna zaatakował i pobił mieszkającą wspólnie z nim partnerkę. Kobieta trafiła do szpitala. Sąd Rejonowy w Nowym Dworze Mazowieckim na wniosek prokuratora zastosował wobec mężczyzny tymczasowy 3-miesięczny areszt. Podejrzanemu grozi kara do 5 lat więzienia. Jesteś ofiarą przemocy w rodzinie lub świadkiem takich zachowań? Zgłoś to na Policję.
Kilka dni temu, dyżurny nowodworskiej komendy otrzymał zgłoszenie z którego wynikało, że na Osiedlu Młodych w Nowym Dworze Mazowieckim doszło do pobicia kobiety. Na miejscu natychmiast zjawili się policjanci. Ustalili, że około godz. 8 rano, młody mężczyzna zauważył jak z pobliskiego osiedla wybiega przestraszona kobieta. 39- latka miała obrażenia na ciele i prosiła o pomoc mówiąc, że została pobita przez swojego partnera, udało jej się uciec z domu przez okno i jest w 7 miesiącu ciąży.
Na miejscu zespół ratownictwa medycznego podjął decyzję o przewiezieniu kobiety do szpitala. Kiedy tylko pokrzywdzona trafiła pod fachową opiekę, mundurowi skierowali swoje kroki do mieszkania, w którym doszło do zdarzenia. Tam zatrzymali 38- letniego agresora. W lokalu śledczy wykonali też czynności z udziałem technika kryminalistyki i zabezpieczyli ślady. Mężczyzna trafił do pomieszczenia dla osób zatrzymanych w nowodworskiej jednostce.
Policjanci Wydziału Dochodzeniowo- Śledczego zgromadzili materiał dowodowy. Wkrótce prokurator przedstawił 38- latkowi zarzuty dotyczące znęcania się fizycznego i psychicznego nad swoją partnerką oraz spowodowania u niej lekkiego uszczerbku na zdrowiu.
Prokuratura Rejonowa w Nowym Dworze Mazowieckim skierowała do sądu wniosek o zastosowanie wobec podejrzanego najsurowszego środka zapobiegawczego o charakterze izolacyjnym, w postaci tymczasowego aresztowania. Nowodworski sąd poparł wniosek i 38- latek najbliższe 3 miesiące spędzi teraz w areszcie. Za przestępstwo którego się dopuścił grozi mu kara do 5 lat więzienia.
Co to jest przemoc domowa?
Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej
PRZEMOC DOMOWA to jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie, wykorzystujące przewagę fizyczną, psychiczną lub ekonomiczną, naruszające prawa lub dobra osobiste osoby doznającej przemocy domowej, w szczególności:
a) narażające tę osobę na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia lub mienia,
b) naruszające jej godność, nietykalność cielesną lub wolność, w tym seksualną,
c) powodujące szkody na jej zdrowiu fizycznym lub psychicznym, wywołujące u tej osoby cierpienie lub krzywdę,
d) ograniczające lub pozbawiające tę osobę dostępu do środków finansowych lub możliwości podjęcia pracy lub uzyskania samodzielności finansowej,
e) istotnie naruszające prywatność tej osoby lub wzbudzające u niej poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia, w tym podejmowane za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
Rodzaje przemocy domowej (art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej)
1. przemoc fizyczna
2. przemoc psychiczna
3. przemoc ekonomiczna
4. przemoc seksualna
5. tzw. cyberprzemoc
Kogo należy powiadomić?
– Policję
– Pracownika socjalnego jednostki organizacyjnej pomocy społecznej;
– Żołnierza Żandarmerii Wojskowej (w sprawach żołnierzy pełniących czynną służbę wojskową stosujących przemoc domową);
– Pracownika socjalnego specjalistycznego ośrodka wsparcia dla osób doznających przemocy domowej;
– Asystenta rodziny;
– Nauczyciela wychowawcę będący wychowawcą klasy lub nauczyciel znający sytuację domową małoletniego;
– Osobę wykonującą zawód medyczny, w tym lekarz, pielęgniarka, położna lub ratownik medyczny;
– Przedstawiciela gminnej komisji rozwiązania problemów alkoholowych;
– Pedagoga, psychologa, terapeutę będącego przedstawicielem jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, Policji oświaty, ochrony zdrowia, organizacji pozarządowych.
podkom. Joanna Wielocha