Policja wyjaśnia sprawę wycinki drzew w Twierdzy Modlin

Zespół ds. Wykroczeń Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Mazowieckim, prowadzi czynności wyjaśniające w sprawie wycinki drzew na działce przy Reducie Napoleona w Modlinie Twierdzy.

Od kilku dni mieszkańcy Modlina Twierdzy mówią tylko o jednym. Grupa Konkret, właściciel działki przy ulicy Szpitalnej i Obwodowej, rozpoczęła wycinkę drzew pod planowaną w przyszłości inwestycję budowlaną. Mieszkańcy protestują przeciwko budowie bloków przy zabytkowej budowli Reduty Napoleona, ale też wskazują, że Twierdza się wyludnia i potrzeba jest nowych inwestycji mieszkaniowych.

Kilka dni temu rozpoczęły się prace pielęgnacyjne dotyczące wycinki drzew na działce sąsiadującej z Ogrodami Napoleońskimi. Mieszkańcy zawiadomili policję o wycinaniu drzew w okresie lęgowym.

– Według tego, co ustaliliśmy, inwestor uzyskał cztery zgody z Urzędu Miejskiego na wycinkę drzew w miejscu planowanej inwestycji. Decyzje datowane są na 14 marca, mają mieć charakter pielęgnacyjny i powinny być wykonane do końca tego roku. To co w chwili obecnej dzieje się w okolicy Reduty Napoleona z pewnością nie ma znamion pielęgnacji drzew a wręcz radykalnego wycięcia całej połaci. Na sesji pod koniec marca pytałem burmistrza, czy miasto wydały zgody na wycinkę drzew. Uzyskałem odpowiedź, że nie, a dziś okazuje się, że te zgody były – mówi naszej redakcji Marcin Ozdarski, radny Rady Miejskiej w Nowym Dworze Mazowieckim.

Przedstawiciel Grupy Konkret przekazał naszej redakcji, że wycinka, która jest prowadzona w Twierdzy Modlin odbywa się w oparciu o decyzje Miejskiego Konserwatora Zabytków w Nowym Dworze Mazowieckim. Jest kolejnym etapem prac porządkowych na działkach, które są własnością firmy.

Tylko w ciągu ostatnich miesięcy podczas porywistych wiatrów na działce przewróciło się kilkanaście drzew z czego część z nich spadła na lokalną drogę, niszcząc ogrodzenia sąsiednich nieruchomości i zrywając napowietrzną linię elektryczną.

Jak zapewnia Grzegorz Linkner dyrektor ds. inwestycji z Grupy Konkret – Działka, o której mówimy jest zaniedbana, zakrzaczona i od minimum kilkunastu lat nie były tam prowadzone żadne prace. W związku z tym, że od lat otrzymujemy informacje od naszych sąsiadów i lokalnych urzędów o zagrożeniach spowodowanych przez drzewostan, postanowiliśmy przeprowadzić te prace kompleksowo. Do przedmiotowych pozwoleń zleciliśmy wykonanie opinii ornitologicznej w związku z tym, że prace prowadzone są w okresie lęgowym. Przed rozpoczęciem prac poinformowaliśmy lokalne urzędy i służby okazując zgody i opinię. Prace te wbrew rozpowszechnianym informacjom nie mają związku z planowaną tam inwestycją.

Obecnie Komenda Powiatowa Policji zleciła Burmistrzowi Nowego Dworu Mazowieckiego przeprowadzenie czynności administracyjnych w zakresie sprawdzenia legalności oraz prawidłowości przeprowadzonej wycinki drzew. Z informacji jakie posiada Komenda Powiatowa Policji wydane zostały zgody na wycinkę 174 chorych, obumarłych, częściowo obumarłych, drzew z zaburzoną statyką i zagrażających bezpieczeństwu w kontekście ruchu lokalnego i zagrażających napowietrznym liniom elektrycznym.

O sprawie wycinki drzew i planowanych inwestycjach Grupy Konkret w Twierdzy Modlin będzie można zobaczyć rozmowę w TVP3 w czwartek (19.05) o godzinie 19:05 w programie „Prosto z Mazowsza”.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.