Policyjna akcja „Bezpieczni po zmroku”

We wtorek (28.11) w ramach działań „Bezpieczni po zmroku” nowodworska drogówka sprawdzała, czy niechronieni uczestnicy ruchu drogowego stosują się do obowiązujących ich przepisów dotyczących elementów odblaskowych po zmroku poza terenem zabudowanym. Policjanci przypominali o zapisach „Kodeksu drogowego”, ale również uświadamiali pieszych, że każdy powinien sam zadbać o swoje bezpieczeństwo. Elementy odblaskowe należy umieszczać w takim miejscu, aby kierowca zauważył je i dzięki temu miał możliwość podjęcia odpowiedniej reakcji.

Okres jesienno-zimowy to czas, który charakteryzuje się zwiększoną ilością zdarzeń drogowych również z udziałem pieszych uczestników ruchu drogowego. Znaczna część ma miejsce w porze wieczorowo- nocnej, w miejscach gdzie droga nie jest oświetlona a idący człowiek bez żadnego oświetlenia jest praktycznie niewidoczny. Każdy pieszy poruszając się po nieoświetlonej drodze ryzykuje swoje zdrowie a nawet życie. Na uwagę zasługuje fakt, że pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów zaś używanie odblasków zwiększa tę widoczność nawet do 150m. Co to oznacza dla nas w praktyce? Cenny czas, który dajemy kierującym pojazdami na wykazanie odpowiedniej reakcji za kierownicą.

Nowodworska drogówka wraz z funkcjonariuszami Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji w ramach akcji „Bezpieczni po zmroku-Jesień 2017” podjęli wspólne działania mające na celu uświadomienie pieszych o konsekwencjach związanych z zagrożeniem życia i zdrowia jak również o prawnych aspektach obligujących osoby piesze do używania odblasków. Pamięć należy, że zgodnie z nowelizacją Prawa o ruchu drogowym każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat do 100 zł. W dalszej kolejności policjanci przekazywali osobom poruszającym się w wyżej opisany sposób elementy odblaskowe, co niejednokrotnie wzbudzało zdziwienie i wywoływało uśmiech na twarzy.

Pamiętajmy! Tak niewiele wysiłku a tak wiele korzyści. ZADBAJ O SWOJE BEZPIECZEŃSTWO !

KPP Nowy Dwór Maz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.