Pomiechowo: Ćwiczenia strażaków nad Wkrą

W dniu 11 grudnia odbyły się ćwiczenia ratownicze pk. „Zimowe 2017”. Ćwiczenia przeprowadzono w miejscowości Pomiechowo, nad rzeką Wkrą, a tematyką ćwiczeń było prowadzenie działań ratowniczych w warunkach zimowych – działania podczas wezbrań cieków wodnych powodujących podtopienia i powodzie oraz w czasie intensywnych opadów śniegu powodujących przerwy w dostawach energii elektrycznej oraz utrudnienia komunikacyjne.

Założenie do ćwiczeń przewidywało dwa epizody: pierwszy z nich to działania przeciwpowodziowe w odniesieniu do zagrożonych wezbraną rzeką gospodarstw domowych, które dodatkowo wskutek intensywnych opadów śniegu są odcięte od szlaków komunikacyjnych i brak jest zasilania w energię elektryczną z powodu zerwanych pod naporem śniegu linii energetycznych. W zakresie tych działań jednostki ochrony przeciwpożarowej realizowały współpracę z właściwymi szczeblami zarządzania kryzysowego – Wydziałem Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Starosty Nowodworskiego oraz Gminnym Centrum Zarządzania Kryzysowego w Pomiechówku.

Drugi epizod ćwiczeń to działania poszukiwawcze osób zaginionych w terenie. Scenariusz ćwiczenia zakładał, że po drugiej stronie rzeki Wkry (w kierunku wschodnim od Pomiechowa) znajduje się grupa młodzieży, która zorganizowała spotkanie integracyjne przy ognisku. W wyniku powstałych warunków hydrologicznych i meteorologicznych ludzie nie mają możliwości samodzielnego powrotu w bezpieczne miejsce, a ponadto dwie osoby odłączyły się od grupy i zagubiły się w terenie. Do realizacji zadania wykorzystano sekcję poszukiwawczo-ratowniczą z psami z jednostki OSP Ratownictwo Wodne w Nowym Dworze Mazowieckim.

W ćwiczeniach, oprócz nowodworskiej Państwowej Straży Pożarnej brały udział jednostki OSP z Pomiechówka, Nowego Dworu Mazowieckiego, Wilkowa Polskiego oraz wspomniane wyżej OSP RW z Nowego Dworu Mazowieckiego.

Tekst: KP PSP w Nowym Dworze Mazowieckim, fot. M. Karpowicz

Foto: Marek Karpowicz

Foto: Dawid Kąpielewski

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.