Pomnik na cmentarzu żydowskim odsłonięty

W ramach obchodów 600-lecia nadania praw miejskich Zakroczymiowi, w piątek (2.09) odbyło się odsłonięcie pomnika upamiętniającego cmentarz żydowski na którym pochowanych zostało ponad 2 tysiące mieszkańców Zakroczymia pochodzenia żydowskiego.

Żydzi przed II Wojną Światową stanowili około 60% ogółu mieszkańców Zakroczymia. Cmentarz został zniszczony i zdewastowany przez Niemców podczas wojny, a następnie w okresie po wyzwoleniu w 1945 roku. Data jego założenia nie jest znana. Część źródeł podaje XVIII wiek a niektóre źródła lata 20. XIX wieku. Na powierzchni 3 ha nie zachował się żaden nagrobek.

Społeczność Zakroczymia z okazji 600-lecia nadania praw miejskich upamiętniła miejsce, gdzie znajduje się cmentarz żydowski poprzez pomnik, który został postawiony we współpracy z koordynatorem projektu weryfikacji cmentarzy żydowskich w Polsce w Narodowym Instytucie Dziedzictwa oraz Gminą Wyznaniową Żydowską w Warszawie.

Bardzo dziękuje za wpisanie społeczności żydowskiej i jej dorobku historycznego w obchody rocznicowe Zakroczymia. Cieszę się, że ten cmentarz na którym nie widać już nagrobków, jest przywracany pamięci. Pomnik będzie widomym znakiem obecności tutaj cmentarza – powiedział Andrzej Jankowski Koordynator projektów w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.