Posługiwali się zastrzeżonymi kartami pobytowymi

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin w toku podjętej kontroli legalności zatrudnienia cudzoziemców w jednej z płockich firm produkcyjnych ujawnili siedmiu cudzoziemców legitymujących się unieważnionymi i zastrzeżonymi w SIS – węgierskimi i maltańskimi kartami pobytu. Sześciu skontrolowanych mężczyzn zobowiązano do powrotu, wobec siódmego wszczęto postępowanie w tym kierunku.

Do ujawnienia dwóch obywateli Filipin, czterech Indonezji oraz jednego obywatela Indii doszło podczas trwającej kontroli legalności zatrudnienia, którą wszczęli funkcjonariusze z Zespołu ds. Kontroli Legalności Zatrudnienia Straży Granicznej z Nowego Dworu Mazowieckiego.

Mężczyźni pracowali w charakterze spawaczy w firmie produkcyjnej na terenie Płocka. Podczas weryfikacji ich statusu pobytowego, funkcjonariusze stwierdzili, że przebywają w Polsce nielegalnie posługując się zastrzeżonymi w systemie informatycznym Schengen – maltańskimi i węgierskimi kartami pobytu, które figurowały jako dokumenty unieważnione od blisko 6 miesięcy. Co więcej, funkcjonariusze ustalili, że czterech obywateli Indonezji i Hindus złożyli wnioski do Wojewody Mazowieckiego o zgodę na pobyt czasowy, lecz zrobili to nielegalnie przebywając na terytorium RP.

Wobec wszystkich wszczęto postępowania administracyjne, w sześciu przypadkach zakończone wydaniem decyzji zobowiązującymi do powrotu, w jednym czynności jeszcze trwają. W decyzjach wręczonych cudzoziemcom orzeczono zakaz ponownego wjazdu na terytorium RP i innych państw obszaru Schengen na okres 1 roku. Za popełnione wykroczenia, dotyczące nielegalnego pobytu oraz podejrzenia przekroczenia granicy wbrew obowiązującym przepisom prawa, każdy z mężczyzn został również pouczony.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.