Proboszcz z Zakroczymia Kanonikiem Gremialnym

Biskup płocki Piotr Libera dekretem z dnia 2 kwietnia 2015 roku podniósł kościół parafii pw. św. Bartłomieja (farny) w Płocku do godności kolegiaty i przywrócił do istnienia, po niemal 200 latach przerwy, dawną Kapitułę Kolegiacką św. Michała. Jednym z kanoników gremialnych nowej kapituły został Ks. Witold Godleś – proboszcz parafi św. Józefa w Zakroczymiu.

Ustanowienie kolegiaty stanowi wotum na 940-lecie diecezji płockiej. Za podniesieniem kościoła parafii pw. św. Bartłomieja do rangi kolegiaty (świątynia niedawno obchodziła 650. rocznicę powstania) i restytuowania przy nim Kapituły Kolegiackiej zadecydowała potrzeba „nawiązania do chlubnych tradycji i bogatego dziedzictwa duchowego tejże kapituły”.

Kolegiata św. Bartłomieja jest drugą w diecezji płockiej. Pierwsza znajduje się w Pułtusku, została ufundowana przez biskupa płockiego Pawła Giżyckiego w 1449 r. Ponadto w diecezji rozpoczęła działalność trzecia kapituła: po katedralnej w Płocku i kolegiackiej w Pułtusku.

14-DSC_0643

Dodaj komentarz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.