„Siła Kłamstwa”- zobacz reportaż TVN oraz oświadczenie stacji

Redakcja „Faktów” TVN i TVN24 wydała oświadczenie w sprawie reportażu Piotr Świerczka „Siła kłamstwa” dotyczącym prac podkomisji smoleńskiej. „Siła kłamstwa” to materiał nagrodzony wieloma nagrodami, jego autor Piotr Świerczek jest zdobywcą m.in. Grand Press. Reportaż dostępny na portalu tvn24.pl. Solidaryzując się z redakcją TVN wobec której obecnie KRRiT prowadzi postępowanie w sprawie ukarania za reportaż „Siła Kłamstwa”. Program dostępny jest również na naszej stronie w tym artykule.

Ze skargą do Krajowej Rady Radia i Telewizji zwrócił się były szef MON Antoni Macierewicz. Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski wszczął postępowanie w sprawie ukarania nadawcy telewizji TVN. W poniedziałek TVN odpowiedziało, że jest to próba ukarania stacji za „podanie w wątpliwość rzetelności prac tak zwanej podkomisji Macierewicza”. Na to oświadczenie z kolei zareagowała podkomisja smoleńska, według której „Siła kłamstwa” zawiera „szereg informacji nieprawdziwych”.

OŚWIADCZENIE TVN

W TVN24 w materiale „Siła kłamstwa” podaliśmy w wątpliwość rzetelność prac tak zwanej podkomisji Macierewicza. Ujawniliśmy przemilczane fakty z amerykańskiego raportu NIAR oraz relacje osób, które uczestniczyły w pracach podkomisji smoleńskiej.

Na wniosek Antoniego Macierewicza Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, zamiast stać na straży wolności słowa, chce nas za to ukarać. Celem takiej kary jest wyłącznie próba ograniczenia krytyki dziennikarskiej związanej z działalnością podkomisji. Jest to niedopuszczalne w świetle konstytucyjnych zadań prasy, która jest zobowiązana do kontroli instytucji publicznych.

W TVN będziemy publikować fakty niezależnie od tego, dla kogo są one niewygodne. Nasi widzowie mają prawo wiedzieć, czego władza nie chce ujawniać. Na tym polega wolność słowa.

„Siła kłamstwa” to materiał nagrodzony wieloma nagrodami, jego autor jest zdobywcą m.in. Grand Press. Reportaż ten jest dostępny na portalu tvn24.pl.

Reportaż nagrodzony w 2022 r. Grand Press w kategorii „dziennikarstwo śledcze”. Piotr Świerczek jest także autorem reportaży „Siła faktów” i „Siła dźwięku”.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.