Soczewki dla każdego!

Czy soczewki są dobrym rozwiązaniem dla każdej osoby? Jak najbardziej! Jeśli chcesz zacząć używać tej niezwykle wygodnej metody korekcji wad wzroku – to jest artykuł dla Ciebie. Wyjaśniamy w nim jakie istnieją rodzaje soczewek kontaktowych i co trzeba wiedzieć, by zacząć je nosić.

Wada wzroku a rodzaj soczewek

Soczewki kontaktowe mogą korygować wszystkie najczęstsze wady wzroku. Należą do nich:

– krótkowzroczność

– dalekowzroczność

– astygmatyzm

– prezbiopia

Dla każdego z wymienionych problemów przeznaczone są oczywiście inne rodzaje szkieł kontaktowych. Jak je rozróżniać? To bardzo proste!

  • dla osób krótkowzrocznych przeznaczone są soczewki sferyczne o wartości minus
  • dla osób dalekowzrocznych przeznaczone są soczewki sferyczne o wartości plus
  • dla astygmatyków przeznaczone są soczewki toryczne (cylindryczne)
  • dla osób z prezbiopią przeznaczone są soczewki progresywne (multifokalne)

Pamiętaj, że soczewki kontaktowe mogą być wielką odmianą w jakości codziennego życia, ale pod warunkiem dobrego dopasowania produktu. Skąd wiedzieć jakie soczewki wybrać? W tej sprawie musisz udać się na konsultację do optometrysty.

Dla właściwej korekcji wady konieczny jest dobór soczewek zgodnych z indywidualnymi parametrami naszego narządu wzroku. Soczewki EyeLove oferują wysokiej klasy produkty dla wszystkich wymienionych wad wzroku.

Soczewki kontaktowe – w każdym wieku?

Czy istnieją ograniczenia wiekowe co do użytkowania soczewek kontaktowych? W ostatnich latach lekarze okuliści notują gwałtowny wzrost krótkowzroczności u dzieci. Stąd też często pojawiają się pytania o dolną granicę wieku umożliwiającą noszenie soczewek. Specjaliści są zdania, że dzieci od ok. ósmego roku życia mogą już korzystać z soczewek. Najważniejsza w tej kwestii jest świadomość młodego człowieka i zrozumienie zasad higieny, koniecznych podczas noszenia szkieł kontaktowych. Dlatego najważniejszym kryterium w przypadku dzieci jest pewna dojrzałość.

Warto także rozważyć wybór soczewek jednodniowych. Bez względu na wiek użytkownika dają one ogromny komfort. Brak konieczności ich codziennej pielęgnacji jest sporym ułatwieniem zarówno dla dzieci i nastolatków, jak i dla zapracowanych dorosłych. To także świetna alternatywa np. podczas sportowych zajęć. Soczewki jednodniowe dają nam gwarancję sterylności na najwyższym poziomie.

Osoby starsze także mogą korzystać z soczewek kontaktowych. Bez względu na wiek – ważna jest jedynie sprawność, pozwalająca na odpowiednią dbałość o soczewki i higienę oka.

Tryb i czas noszenia soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe mają różny czas i sposoby użytkowania. Wspomniane już soczewki jednodniowe są bardzo wygodne, jednak jeśli szukasz rozwiązań bardziej oszczędnych – weź pod uwagę soczewki miesięczne lub dwutygodniowe. Przy dłuższym czasie użytkowania, potrzebny Ci będzie też płyn do soczewek oraz pojemnik do ich przechowywania.

Zarówno soczewki dwutygodniowe, jak i miesięczne, możesz nosić w trybie dziennym lub całodobowym. Pierwszy z nich oznacza, że korzystasz z tej metody korekcji w ciągu dnia – zwykle przez około 10 do kilkunastu godzin (albo krócej, jeśli tak Ci jest dogodnie). Przed snem je ściągasz, dezynfekujesz przy użyciu specjalnego płynu i pozostawiasz zanurzone w nim na noc.

Tryb całodobowy oznacza, że soczewki możesz nosić przez wiele godzin bez przerwy, a także możesz w nich spać. Nie oznacza to jednak, że płyn już nie jest potrzebny, ponieważ specjaliści zalecają, by dać oczom odetchnąć od czasu do czasu. Choć soczewki całodobowe są wykonane z najwyższej jakości tworzywa o wysokim uwodnieniu i tlenoprzepuszczalności, to oczyszczanie ich jest potrzebne. Na soczewkach gromadzą się osady białkowe, których nadmierna ilość może powodować zaburzenia w komforcie widzenia. 

Czym się kierować przy wyborze soczewek?

Które z nich wybrać? Tę decyzję warto przedyskutować z optometrystą, który najpierw zapyta Cię o tryb życia, rodzaj wykonywanej pracy oraz inne sprawy, które będą miały znaczenie przy wyborze najbardziej odpowiednich soczewek kontaktowych dla Ciebie.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.