Stara Dąbrowa: Ćwiczenia w miejscu dawnych poszukiwań

Grupa Poszukiwawcza Ochotniczej Straży Pożarnej Ratownictwo Wodne z Modlina Twierdzy pozyskała w ostatnim czasie sporo nowego sprzętu, który wykorzystywany będzie podczas akcji poszukiwawczych w terenach trudno dostępnych. Jednym z takich miejsc jest Kampinoski Park Narodowy, gdzie dwa lata temu prowadzono poszukiwania za zaginionym mężczyzną.

– Podczas akcji w 2019 roku olbrzymim problemem było utrzymanie łączności zespołów w terenie ze sztabem. Teren Kampinoskiego Parku Narodowego ma to do siebie że praktycznie nie ma tam zasięgu żadnej sieci telefonii komórkowej, internetowej itp. Po zakończeniu akcji i analizie prowadzonych działań stwierdziliśmy, że taki stan rzeczy nie może się powtórzyć i, że nie jest możliwe aby w chwili obecnej nie było technologii która pomoże w łączności w takim terenie – mówi dh Kamil Malicki, dowódca grupy poszukiwawczej OSP RW.

Po zdobyciu funduszy z Urzędu Miasta Nowy Dwór Mazowiecki oraz Urzędu Marszałkowskiego pod koniec 2020 roku strażacy zakupili osiem sztuk radiotelefonów Hytera Polska model PD785 wraz z dodatkowymi bateriami i dedykowanymi mikrofonogłośnikami oraz przemiennik mobilny RD 965 wraz z plecakiem, anteną oraz baterią.

– W niedzielę (09.05) wspólnie z Jednostka Ratownictwa Specjalistycznego s12 powróciliśmy do Kampinoskiego Parku Narodowego i odtworzyliśmy akcje z października 2019. W teren w ramach szkolenia ruszyły zespoły szybkich trójek poszukiwawczych oraz zespoły na qadach. Dzięki mobilności naszego przemiennika i odpowiednim wykorzystaniu warunków terenowych uzyskaliśmy łączność przynajmniej 3 na 5 z każdym zespołem w terenie. Nawet w sektorach najbardziej oddalonych od sztabu – dodaje dh. Kamil Malicki.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.