Pilne
  • Wyniki wyborów II Tury Wyborów Samorządowych *** NOWY DWÓR MAZOWIECKI: Sebastian Sosiński 59,88% - Jacek Kowalski  40,12% *** NASIELSK: Radosław Kasiak 53,19%, Dawid Domała 46,81%  *** LEONCIN: Adam Krawczak 56,81%, Tomasz Koc 43,19% ***                Wyniki wyborów II Tury Wyborów Samorządowych *** NOWY DWÓR MAZOWIECKI: Sebastian Sosiński 59,88% - Jacek Kowalski  40,12% *** NASIELSK: Radosław Kasiak 53,19%, Dawid Domała 46,81%  *** LEONCIN: Adam Krawczak 56,81%, Tomasz Koc 43,19% ***

Stłuczka samochodowa – co robić dalej? co z odszkodowaniem?

Stłuczki samochodowe nie należą do najprzyjemniejszych zdarzeń, ale czasami trzeba się z nimi zmierzyć? Tylko jak właściwie zachować się podczas stłuczki? Jakie kroki podjąć? Co z odszkodowaniem? Nasz tekst dostarczy Ci wielu przydatnych informacji, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Jak się zachować po stłuczce samochodowej?

Prawdę mówiąc, to wystarczy tylko chwila nieuwagi, by doszło do stłuczki samochodowej, a każdy z nas może nie tylko być sprawcą, ale też ofiarą tego typu zdarzeń. Ważne, by w każdym przypadku zachować spokój i sprawdzić, czy żadna z osób uczestniczących w stłuczce nie jest ranna. Jeśli ktoś jest, to powinniśmy jak najszybciej wezwać pogotowie, a do czasu jej przyjazdu zająć się rannym.

Niestety nie obędzie się też bez powiadomienia policji i w takich przypadkach pod żadnym pozorem nie powinniśmy ruszać rozbitych pojazdów. Dzięki temu nie zamażemy śladów i pozostawimy policji klarowny obraz sytuacji, co z pewnością ułatwi im określenie przebiegu zdarzenia. W sytuacjach, gdy mamy do czynienia wyłącznie z uszkodzeniami pojazdów, to trzeba zadbać o to, by nie tamować ruchu.

Oznacza to przestawienie pojazdów na pobocze, czy w inne bezpieczne miejsce. Oczywiście mogą zdarzyć się przypadki, gdzie pojazdy będą na tyle zniszczone, że nie da się ich ruszyć z miejsca i jak dowiemy się z https://ubezpieczamy-auto.pl/opis-zdarzenia-wypadku-jak-napisac-przyklad/, wtedy powinniśmy jak najszybciej zabezpieczyć miejsce zdarzenia poprzez włączenie świateł awaryjnych oraz umieszczenie trójkąta ostrzegawczego. W terenie zabudowanym trójkąt ostrzegawczy należy umieścić bezpośrednio za pojazdem, a poza obszarem zabudowanym 30-50 m. Z kolei na autostradzie wskazane jest, aby trójkąt ostrzegawczy znalazł się 100 m za miejscem zdarzenia.

Stłuczka na drodze – i co dalej?

Dalsze postępowanie zależy od tego, że istnieje konieczność wezwania policji, czy też wystarczy załatwienie sprawy przez samych uczestników stłuczki. Gdy strony nie dogadają się w kwestii ustalenia winnego kolizji, to wiadomo, że wsparcie policji okazuje się nieocenione. Jednak to wiąże się też z wystawieniem mandatu, więc lepiej mieć to na uwadze, zwłaszcza jeśli wina leży po naszej stronie.

Oczywiście jeśli uda nam się dojść do porozumienia z kierowcą drugiego pojazdu, to wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji. Taki dokument należy sporządzić w dwóch egzemplarzach, po jednym dla strony i kluczowe jest to, by znalazły się w nim najważniejsze informacje. Mowa tutaj o imieniu i nazwisku każdego kierowcy, a także numerze PESEL, czy adresie zamieszkania. Jeśli okaże się, że danym pojazdem kierował ktoś inny, to trzeba podać jego dane.

Dodatkowo, trzeba też zawrzeć datę, miejsce i czas zdarzenia. Jeśli są świadkowie zdarzenia, to należy spisać ich dane i wziąć podpisy. Dodatkowo w oświadczeniu powinno być wskazane, kto jest sprawcą, a kto poszkodowanym. Należy też dokładnie opisać zdarzenie, podać numer polisy ubezpieczeniowej sprawcy oraz nazwę firmy ubezpieczyciela. Nie można też pominąć opisu zniszczeń samochodów powstałych na skutek kolizji, czy informacji o innych uszkodzonych przedmiotach.

Na koniec każda ze stron powinna złożyć podpis. Warto zauważyć, że to, jak będzie wyglądać oświadczenie, zależy w dużej mierze od nas. Jeśli chcemy, to możemy pobrać gotowy wzór dokumentu, a oświadczenie znajdziesz na https://ubezpieczamy-auto.pl/oswiadczenie-sprawcy-kolizji-wzor/ i go wydrukować, by później mieć pod ręką w kryzysowych sytuacjach. Jednak dozwolone jest również odręczne sporządzenie dokumentu na czystej kartce papieru, choć może to być bardziej stresujące, bo trzeba dopilnować, by znalazły się w nim najważniejsze dane.

Stłuczka samochodowa a odszkodowanie – jak i kto powinien  zgłosić szkodę ubezpieczycielowi?

Jeśli to my jesteśmy poszkodowani w stłuczce samochodowej, to powinniśmy zacząć od sprawdzenia, czy sprawca ma ważne ubezpieczenie OC. Jeśli tak, a nasz samochód jest na tyle zniszczony, że nie będziemy w stanie odjechać nim samodzielnie, to należy skontaktować się z ubezpieczycielem sprawcy. Dzięki temu zapewnimy sobie na pomoc drogową, a zanim przyjadą fachowcy, to warto sfotografować powstałe szkody. Wywnioskować zatem można. Że do zgłoszenia stłuczki zobowiązana jest osoba poszkodowana.

Jeśli jednak pojazd jest sprawny, a uszkodzenia nie utrudniają korzystania z niego, to wystarczy spisać oświadczenie, zrobić zdjęcia i niezbędne notatki i udać się z nimi do ubezpieczyciela. Zdarzają się jednak przypadki, gdzie ubezpieczalnie pozwalają na kontakt telefoniczny, przez Internet, czy mailowy, więc to może nam jeszcze ułatwić zadanie. Teoretycznie każdy poszkodowany ma aż trzy lata na zgłoszenie się do ubezpieczyciela celem wypłaty odszkodowania.

Jednak w praktyce im szybciej to zrobimy, tym łatwiej będzie otrzymać pieniądze na naprawę samochodu. Najczęściej wskazuje się, że rekompensata wypłacana jest w ciągu trzydziestu dni od zgłoszenia szkody, ale prawo dopuszcza przedłużenie tego czasu aż do dziewięćdziesięciu dni.

Opublikowano w Aktualności

Warning: Undefined variable $term_query_in in /home/server794989/ftp/migracja/188.128.183.146/wnd/wp-content/plugins/same-category-posts/same-category-posts.php on line 566

Warning: Undefined variable $term_query_exclude in /home/server794989/ftp/migracja/188.128.183.146/wnd/wp-content/plugins/same-category-posts/same-category-posts.php on line 567
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.