Strażacy z OSP dowiozą seniorów do punktów szczepień i dostarczą ulotki informacyjne

W czwartek (14.01) odbyło się spotkanie robocze poświęcone realizacji wsparcia przez jednostki ochrony przeciwpożarowej Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19, w zakresie transportu przez wyznaczone jednostki OSP osób wymagających pomocy w dotarciu do punktów szczepień oraz dystrybucji materiałów informacyjnych dotyczących szczepień.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Komendy Powiatowej PSP w Nowym Dworze Mazowieckim, przedstawiciele zarządów jednostek OSP deklarujących gotowość do realizacji transportu do punktów szczepień osób wymagających pomocy oraz przedstawiciele urzędów miast/gmin i ośrodków pomocy społecznej.

Na spotkaniu szczegółowo omówiono założenia dotyczące realizacji wsparcia Narodowego Programu Szczepień przez jednostki ochrony przeciwpożarowej we współpracy z jednostkami samorządów terytorialnych oraz innymi podmiotami (pomoc społeczna, straże miejskie/gminne, zarządzanie kryzysowe). Poruszono sprawy techniczne i organizacyjne całego przedsięwzięcia, a także zwrócono uwagę na ewentualne problemy oraz podjęto dyskusję w celu ich rozwiązania.

Przypominamy, że 18 grudnia 2020 roku w siedzibie Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej odbyło się spotkanie Michała Dworczyka, szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z nadbryg. Andrzejem Bartkowiakiem, komendantem głównym PSP i dh. Waldemarem Pawlakiem prezesem ZG ZOSP RP.
W związku z ogólnopolską akcją szczepień przeciw COVID-19 rząd podjął decyzję o wsparciu przez straż pożarną gmin. Strażacy będą pomagali dotrzeć do punktów szczepień osobom, które nie mogą tam dojechać we własnym zakresie. Gminy będą wskazywały potrzeby i przekazywały je komendantom miejskim i powiatowym PSP. Państwowa Straż Pożarna określi potencjał zaangażowania sił i środków PSP i jednostek ochotniczych straży pożarnych.

Działania związane z przewozem osób przez jednostki ochrony przeciwpożarowej będzie koordynowała Państwowa Straż Pożarna. Gminy będą wspierane finansowo przez rząd, a cała akcja będzie przebiegała z zachowaniem reżimu sanitarnego w uzgodnieniu z lokalnymi inspektorami sanitarnymi.
Uczestnicy spotkania podpisali list intencyjny.

Opracowanie i fot. mł. bryg. Tomasz Wołoszyn

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.