Tajemnice Twierdzy Modlin, czyli turystyczna wyprawa po skarb

8 marca przy ul. Baśki Murmańskiej 164 w Nowym Dworze Mazowieckim – Modlinie Twierdzy odbyło się szkolenie w ramach Obywatelskiej Akademii Questingu.

Questing to rodzaj gry polegającej na odkrywaniu dziedzictwa miejsca i tworzeniu nieoznakowanych szlaków, którymi można wędrować, kierując się informacjami zawartymi w wierszowanych wskazówkach. W wielu elementach gra ta przypomina podchody i harcerskie gry patrolowe oraz gry miejskie. Od gier miejskich questy odróżnia bezobsługowość, a od podchodów dodatkowo to, iż są one ściśle związane z konkretnymi miejscami i mają funkcje edukacyjne. W szkoleniu wzięli udział przedstawiciele lokalnej branży turystycznej, nauczyciele, bibliotekarze, mieszkańcy i miłośnicy Twierdzy Modlin. Teoretyczne aspekty questingu przedstawiły: Martyna Kordulewska, Anna Tomaniak i Katarzyna Zięba. Wszystko pod czujnym okiem Edyty Lenart z Fundacji Questingu, która jest autorką m. in. pierwszego w Polsce questu kryminalnego (śladami „Czerwonego Pająka” z Krakowa) oraz wielu tego typu spacerów po Bałtowie w woj. świętokrzyskim – polskiej stolicy questingu.

Martyna Kordulewska, która jest pracownikiem Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej nowodworskiego magistratu zaprosiła zebranych do współtworzenia nowej atrakcji turystycznej pod nazwą „Rozszyfruj tajemnice Twierdzy Modlin” opartej, oczywiście, na questingu. Projekt ma na celu popularyzację historii i dziedzictwa modlińskiej fortecy, skłonienie turystów do powrotów oraz wydłużenie sezonu turystycznego. W zamyśle ma powstać kilka tras. Kto przejdzie wszystkie, uzyska symboliczną złotą odznakę. Dwa questy (na cmentarzu fortecznym oraz śladami żołnierzy po służbie) są obecnie w fazie testowej, do czego gorąco zachęcamy Czytelników.

Uczestnicy szkolenia w części praktycznej spotkania stworzyli solidne podstawy do opracowania kolejnej trasy – tym razem po obwodzie wewnętrznym twierdzy. Już niedługo quest będzie można pobrać ze strony www.nowydwormaz.pl/rozszyfruj.tajemnice.twierdzy.modlin. Tam też znajdziecie Państwo trasy testowe. Po ich pokonaniu wrażeniami można podzielić się na www.facebook.com/rozszyfruj.tajemnice.twierdzy.modlin oraz dokonując wpisu do Wielkiej Księgi Gości dostępnej w Centrum Informacji Turystycznej. Mamy nadzieję, że już w drugiej połowie kwietnia, przy okazji akcji Twierdza Modlin za półdarmo, będziemy mogli oddać do Państwa dyspozycji więcej questów – nie tylko pieszych, ale też rowerowych i kajakowych. Za każdym z nich kryć będzie się jedna z wielu tajemnic tego miejsca. Do zobaczenia na szlaku w poszukiwaniu skarbu!

BELKA_FUNDACJAFIO1

Dodaj komentarz