Wojowniczki. Kobiety Powstania Styczniowego

W czwartek (30.11) w Muzeum Adama Mickiewicza w Warszawie odbył się wernisaż wystawy Wojowniczki. Kobiety Powstania Styczniowego w 160 rocznicę Powstania Styczniowego.

Ekspozycja poświęcona udziałowi kobiet w narodowym zrywie niepodległościowym 1863 r., ich sytuacji społecznej i ukazaniu ról, jakie kobiety różnych stanów i różnych środowisk w nim odegrały.
Kuratorem wystawy jest mieszkanka Gminy Czosnów p. Katarzyna Jakimiak. Kustosz z bogatym doświadczeniem wystawienniczym.

Podstawą opowieści jest długa lista nazwisk uczestniczek do zaprezentowania w przestrzeni sal wystawowych Muzeum. Warstwa ilustracyjna, ikonograficzna to fotografie kobiet znanych i nieznanych, także w powiększeniach, grafiki A. Grottgera z trzech tek grafik: Wojna, Polonia, Lithuania, numery gazet i ich powiększenia, odezwy i ukazy z lat 1862-1861. Zaprezentujemy ponadto pochodzące z kolekcji Krzysztofa Kura numery bieżącej prasy zagranicznej dokumentujące przebieg działań wojennych w Polsce i ilustrujące udział kobiet. Zaprezentujemy pochodzący z naszych zbiorów odpis pamiętnika Apolonii Sierakowskiej, żony generała Zygmunta Sierakowskiego przywódcy powstania na Żmudzi, brudnopis artykułu o najbardziej rozpoznawalnej uczestniczce powstania Henryce Pustowojtównie i wspomnienia spisane dla wnuków przez Władysława Saryusza-Wolskiego. Ponadto, adresowane do kobiet numery czasopismu zawierające porady i wskazówki dotyczące mody oraz ze zbiorów własnych Muzeum i wypożyczone z Muzeum Niepodległości przykłady biżuterii patriotycznej i wykonane na zesłaniu przedmioty kultu religijnego jak krzyżyki, różańce.

Katalog wystawy otrzymał formę kalendarza ściennego w formacie 21×20 cm prezentującego, poza kalendarium, wybrane kobiece sylwetki wraz z krótką informacją o roli jaką odegrały w Powstaniu.

Możemy być dumni, że w Naszym powiecie mieszkają tak twórcze osobowości.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.