W piątek (09.10) w rejonie operacyjnym lotniska Warszawa – Modlin doszło do wypadku z udziałem samolotu pasażerskiego i samochodu dostawczego. Na miejscu po chwili pojawiły się lotniskowe służby ratunkowe i wezwane służby ratownicze powiatu nowodworskiego. Całe zdarzenie to tylko element corocznych ćwiczeń jakie mają miejsce na terenie portu lotniczego.

Według scenariusza ćwiczeń, samolot pasażerski podczas lądowania wypadł z pasa i zderzył się z pojazdem. Na miejscu po chwili pojawiły się zastępy Lotniskowej Służby Ratowniczo Gaśniczej oraz lotniskowa karetka. Informacja o wypadku trafiła również do dyżurnego Powiatowego Stanowiska Kierowania w Nowym Dworze Mazowieckim, który na miejsce zadysponował zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej, Wojskową Straż Pożarną z Pomiechówka oraz OSP Ratownictwo Wodne z Modlina Twierdzy i OSP Zakroczym.

W miejscu zdarzenia zbudowano szpital polowy w namiocie zadysponowanym z OSP Ratownictwo Wodne. Strażacy i ratownicy przystąpili do segregacji poszkodowanych i udzielaniu pomocy osobom poszkodowanym w wyniku ćwiczeń. Scenariusz zakładał również zgon 3 osób. Zwłoki zostały odizolowane przy pomocy parawanu. W pierwszej kolejności pomoc udzielono wszystkim zakwalifikowanym jako osoby czerwone (natychmiastowa pomoc). Były to osoby z urazami kręgosłupa czy nieprzytomne oraz z urazami narządów wewnętrznych. W tym samym czasie lotniskowi strażacy ugasili pożar jaki wybuchł w skutek wypadku. Dyżurny portu lotniczego ustalił liczbę pasażerów oraz liczbę osób poszkodowanych. Na terenie lotniska powołano sztab dowodzenia.

Na miejsce przybyli pracownicy Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych oraz funkcjonariusze Policji i Straży Granicznej oraz Służba Ochrony Lotniska.

Port lotniczy ma obowiązek przeprowadzić cyklicznie ćwiczenia związane ze zdarzeniem z udziałem statku powietrznego. W wakacje na terenie powiatu doszło do wypadku z udziałem śmigłowca, który wpadł do Wisły. Wtedy też służby stanęły na wysokości i błyskawicznie udzieliły pierwsze pomocy pasażerom śmigłowca, którzy zostali wyłowieni z wody na pokład łodzi i przetransportowani do brzegu a następnie z użyciem karetki ratownictwa medycznego i śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, przetransportowani do szpitala. Więcej o wypadku śmigłowca można przeczytać tutaj

Foto: Strażak – Fotograf