Lotnisko: Alarm i ewakuacja terminala

W niedzielę (27.03) chwilę po godzinie 21 na lotnisko Warszawa Modlin zadzwoniła nieznana osoba z informacją o podłożonym ładunku wybuchowym na terenie terminala - dowiedział się nasz portal. Z budynku ewakuowano około 700 osób a  trzy samoloty, które planowały lądowanie, przekierowano na lotnisko Chopina w Warszawie. 

Alarm i uruchomienie procedur

Na miejsce natychmiast wezwano zastępy straży pożarnej, karetki pogotowia ratunkowego oraz policję. Służby ratunkowe zostały skoncentrowane w jednym miejscu w pobliżu ewakuowanego terminala. W akcji udział wzięły służby ratunkowe z powiatu nowodworskiego oraz Legionowa, Płońska, Błonia i Warszawy.

Do budynku weszli pirotechnicy z Grupy Operacji Nadzwyczajnych Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej. Funkcjonariusze przeszukali dokładnie cały budynek ale nic podejrzanego nie znaleziono.

 - Potwierdzam ewakuację terminala pasażerskiego i rozpoczęcie procedur związanych z rozpoznaniem przyczyn alarmu - informuje Magdalena Bojarska z Lotniska Warszawa Modlin.

Pasażerowie wywiezieni do hangaru

Pasażerowie, którzy przeszli przez kontrolę bezpieczeństwa, zostali przewiezieni autobusami do hangaru znajdującego się na końcu jednego z progów pasa startowego. Pasażerowie z części ogólnodostępnej zostali wyprowadzeni na teren portu od strony Zakroczymia. Strażacy przekazali dzieciom koce termiczne.

 

Foto: Konrad Paprocki

Zatrzymania w sprawie fałszywego alarmu

Funkcjonariusze Straży Granicznej ustalili numer telefonu z jakiego dzwoniono na lotnisko. Wspólnie z policją udali się do jednego z mieszkań na terenie powiatu nowodworskiego, gdzie zatrzymano 21 osób, biorących udział w domowej imprezie. 

Alarm odwołany

Działania na terenie portu lotniczego Warszawa  - Modlin zostały zakończone chwilę po północy. Pirotechnicy nie odnaleźli żadnego ładunku wybuchowego. Pasażerowie ponownie przeszli przez kontrolę bezpieczeństwa i odlecieli w środku nocy samolotami do swoich destynacji docelowych.

Udział w akcji (Straż Pożarna)
531M21 - JRG Nowy Dwór Mazowiecki
531M22 - JRG Nowy Dwór Mazowiecki
531M25 - JRG Nowy Dwór Mazowiecki
530M91 - KP PSP Nowy Dwór Mazowiecki
220W90 - KW PSP Warszawa
308W71 - Sekcja "Warszawa Medyk" JRG8  Warszawa
308W72 - Sekcja "Warszawa Medyk" JRG8  Warszawa
308W99 -  Sekcja "Warszawa Medyk" JRG8  Warszawa
310W45 - Grupa Ratownictwa Technicznego JRG10 Warszawa
310W48 - Grupa Ratownictwa Technicznego JRG10 Warszawa
310W49 - Grupa Ratownictwa Technicznego JRG10 Warszawa
471M25 - JRG Legionowo
571M25 - JRG Płońsk
661M21 - JRG Błonie
661M25 - JRG Błonie

Na miejscu jest 5 karetek pogotowia ratunkowego oraz załogi policji i straży granicznej.

Zdjęcie poglądowe