Lotnisko: Poduszka przyczyną ewakuacji terminala

W niedzielę (29.09) około południa funkcjonariusze Interwencyjnego Zespołu Minersko-Pirotechnicznego z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin zostali poinformowani o pozostawionym bagażu bez opieki w strefie Odloty przed stanowiskiem kontroli bezpieczeństwa.

Po przybyciu na miejsce, funkcjonariusze zastali porzuconą różową poduszkę. Rozpytanie osób w miejscu znalezienia przedmiotu, analizy zapisu kamer przemysłowych oraz podawane przez rozgłośnie komunikaty nie przyniosły rezultatu. Dlatego po przeprowadzeniu analizy ryzyka, która nie wykluczyła zagrożenia, wyznaczono wstępną strefę bezpieczeństwa, po czym poinformowano Zarządzającego Portem Lotniczym o konieczności ewakuacji całej hali ogólnodostępnej wraz z jedną nitką dojazdową do terminala.

Po ewakuowaniu osób z zagrożonej strefy oraz przybyciu na miejsce służb medycznych, Straży Pożarnej i Policji dokonano neutralizacji podejrzanego przedmiotu z wykorzystaniem dostępnych środków ochrony osobistej. Analiza zdjęć RTG wykazała wynik negatywny – przedmiot bezpieczny. Działania minersko-pirotechniczne spowodowały pięciominutowe opóźnienie samolotu do Paryża. W wyniku podjętych czynności ewakuowano około 300 osób.

Każdy pozostawiony bez opieki bagaż traktowany jest jako potencjalne zagrożenie, co wiąże się z wszczęciem odpowiednich procedur bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że bagaż bez nadzoru zawsze oznacza kłopoty, takie jak opóźnienia w komunikacji lotniczej, ale również sankcje w postaci mandatu karnego.

Dlatego Straż Graniczna apeluje: stój na straży swych bagaży!