Nowy Dwór Maz: Obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej 1920 r.

15 sierpnia 2020 roku, dokładnie w 100. rocznicę „Cudu nad Wisłą” Miasto zorganizowało uroczyste obchody upamiętniające to wydarzenie.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Św. Michała Archanioła w Centrum Miasta. Następnie ulicami miasta przemaszerowano pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Po odśpiewaniu hymnu państwowego, okolicznościową mowę wygłosił płk. rez. Alfred Kabata. Na koniec, pod pomnikiem marszałka delegacje złożyły kwiaty.

Wieczorem odprawiona została msza św. w kościele pw. Św. Barbary w Modlinie Twierdzy. Po nabożeństwie, mieszkańcy Twierdzy w uroczystym korowodzie, przy dźwiękach pieśni patriotycznych przemaszerowali na cmentarz forteczny. Burmistrz Jacek Kowalski w towarzystwie ks. Janusza Nawrockiego odsłonili tablicę pamiątkową 100-lecia Bitwy Warszawskiej 1920 roku, ufundowaną przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.
W okolicznościowym przemówieniu Burmistrz nawiązał do roli, jaką 100 lat temu pełniła Twierdza Modlin i okoliczne miejscowości w walce z bolszewikami. Na koniec pod pomnikiem Poległych w wojnie 1920 roku złożono kwiaty.

W programie sobotnich obchodów znalazły się również spływ kajakowy „100 kajakarzy na 100-lecie Bitwy Warszawskiej”. Swoje progi w ramach dnia otwartego otworzyło dla turystów Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin.

Ulicami Nowego Dworu Mazowieckiego wiodła też trasa jednego z etapów wyścigu kolarskiego „Tour Bitwa Warszawska 1920”, a na ul. Warszawskiej miała m-ce lotna premia.