Biskup poświęcił kościół w Pieścirogach

Ks. biskup Piotr Libera dokonał w niedzielę 17 maja konsekracji nowej świątyni w parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nasielsku: „Budujcie Kościół serdeczny! Wasza świątynia jest znakiem niebieskiego domu, do którego wszyscy zdążamy”, głosił w homilii. Na uroczystości obecni byli m.in. architekci i budowniczowie kościoła.

W homilii bp Libera wyjaśniał, że dokonać konsekracji kościoła, to znaczy spotkać się z Bogiem, odkrywać, że życie wiary nie powinno być zakamuflowane czy mętne przez „chodzenie w życiu moralnym na skróty czy kompromisy”, powinno być proste i czytelne: „Pan Bóg chce namaścić nasze serca, czyli przypomnieć, że dla każdego z nas jest miejsce w niebie”, akcentował hierarcha.

Podkreślał, że uroczystość konsekracji mówi każdemu, iż zgromadzeni na niej są „żywym Kościołem, duchową budowlą zbudowaną z żywych kamieni, wspólnotą, rodziną – z wyobraźnią miłosierdzia”. Zaznaczył też, że to już kolejny kościół w diecezji płockiej pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego – wszak to od Płocka zaczęła się w życiu świętej siostry Faustyny Kowalskiej misja głoszenia światu orędzia o miłosierdziu Boga.

Pasterz Kościoła płockiego wyjaśniał ponadto, że poświęcony kościół jest znakiem niebieskiego domu, do którego wszyscy zmierzają. Przypomina on o „wielkiej i niezniszczalnej nadziei, ważniejszej od tej doczesnej, światowej i ziemskiej”.

„Ten ołtarz i ambona, a więc stół Słowa i stół Eucharystii oraz tabernakulum, po wieki będą przypominać: „Jest Bóg! Jest miłosierdzie! Jest słowo i chleb życia wiecznego! Dlatego przychodź tu, bo on na ciebie czeka, aby cię umocnić i ocalić od śmierci wiecznej!”, wzywał bp Libera.

Prosił wiernych, by budowali „Kościół serdeczny”: aby siebie nawzajem rozumieć, przebaczać sobie, umieć do końca słuchać drugiego, uzdrawiać chore relacje i serca, umacniać dobrem, a nie osłabiać i niszczyć zgorszeniem – nie utrudniać sobie życia, ale otwierać sobie nawzajem niebo.

Ponadto w czasie uroczystości wikariusz generalny ks. prał. dr Mirosław Milewski odczytał dekret nadający kościołowi tytuł Miłosierdzia Bożego oraz nominację nadającą proboszczowi ks. Janowi Majewskiemu tytuł kanonika honorowego Kapituły Kolegiackiej Pułtuskiej. Odznaczony dziękował wszystkim zaangażowanym w budowę świątyni parafialnej. Dokonano także aktu podpisania poświęcenia kościoła.

Na uroczystości konsekracji kościoła obecni byli m.in. księża z dekanatu nasielskiego, architekci i budowniczowie, przedstawiciele władz lokalnych, poczty sztandarowe.

Budowa kościoła parafialnego w parafii pw. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nasielsku rozpoczęła się jesienią 2006 r. Projekty budowli i wystroju kościoła wykonali architekci Danuta Rzewuska-Krupińska i Tadeusz Krupiński z Warszawy (wykonali też m.in. projekt kościoła w Pułtusku-Popławach w diecezji płockiej). Wykonawcą była firma „Wald-Glob” Jana Radeckiego z Pułtuska.

Budowla zajmuje 780 m kw., jest jednoprzestrzenna (w nawie kościoła mieści się około 600 osób) – z każdego miejsca w środku widoczny jest ołtarz. Z zewnątrz wyróżnia ją 30-metrowa wieża. Powstała dzięki składkom parafian, wsparcie pochodziło też z Diecezjalnego Funduszu Remontowo-Budowlanego; dwie rodziny z Nowych Pieścirogów ufundowały system grzewczy i wentylacyjny oraz instalację elektryczną.


Zdjęcia: ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

Dodaj komentarz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.