Pilne
  • *** Nowy Dwór Mazowiecki: Radni podczas I Sesji Rady Miejskiej nie wybrali nowego przewodniczącego rady *** W trzech głosowaniach nikt nie osiągnął większości bezwzględnej *** Przewodniczący Senior zarządził przerwę do piątku 10 maja do godziny 10 ***                *** Nowy Dwór Mazowiecki: Radni podczas I Sesji Rady Miejskiej nie wybrali nowego przewodniczącego rady *** W trzech głosowaniach nikt nie osiągnął większości bezwzględnej *** Przewodniczący Senior zarządził przerwę do piątku 10 maja do godziny 10 ***

Czosnów 1939 – podsumowanie

W sobotnie pogodne popołudnie (tj. 2.10) odbyło się widowisko historyczne „Czosnów 1939” zrealizowane przez Gminę Czosnów w ramach operacji „Wojenne Ścieżki w Puszczy Kampinoskiej”. Patronatem honorowym wydarzenie objął Marszałek Województwa Mazowieckiego – Adam Struzik.

Inscenizacja zgromadziła wielu widzów z Gminy Czosnów oraz miłośników historii z całej Polski. Przed głównym widowiskiem miał miejsce piknik historyczny, gdzie odbyły się prezentacje umundurowania, wyposażenia oraz ciężkiego sprzętu wojskowego używanego podczas września 1939 roku. Dostępne były też strefy: handlowa, gastronomiczna oraz muzeum polowe. Każdy zainteresowany mógł dowiedzieć się ciekawych rzeczy na temat armaty polowej wz. 1902/26 75mm, armaty „Bofors” 37mm czy niemieckich czołgach Panzerkampfwagen II. W strefie gastronomicznej wszyscy mogli posilić się bezpłatną wojskową grochówką.

Przed inscenizacją przybyłych gości przywitał Wicewójt Gminy Czosnów – Piotr Rutkowski oraz Radna Powiatu Nowodworskiego – Katarzyna Kręźlewicz.

W samym widowisku „Czosnów 1939” wzięło udział blisko 100 rekonstruktorów, w tym kawalerzyści, czołgi i artyleria oraz zostały użyte środki pirotechniczne. W czasie rekonstrukcji przedstawiono epizody bezpośrednio związane z działaniami wojennymi na obecnym terenie Gminy Czosnów. Na zakończenie odbyła się przed publicznością defilada rekonstruktorów. Została ona nagrodzona gromkimi brawami, co świadczy o tym, że wydarzenie podobało się wszystkim zebranym.

Warto dodać, że scenariusz do inscenizacji historycznej napisał dr hab. Andrzej Wesołowski – wybitny historyk wojskowości, specjalizujący się w dziejach wojny obronnej 1939 roku.

Wiele osób zaangażowało się w ten projekt oraz otrzymaliśmy wsparcie od partnerów, którym chcielibyśmy serdecznie podziękować: Stowarzyszeniu „Między Wisłą a Kampinosem”, Gminnej Bibliotece Publicznej w Czosnowie, 2. Mazowieckiemu Pułkowi Saperów, Czosnowskiemu Stowarzyszaniu Kobiet, Wittchen, PROFIX Sp. z o.o., Adamed Pharma S.A., Mazowieckiemu Bankowi Spółdzielczemu w Łomiankach, Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin, Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Gminy Czosnów, Stowarzyszeniu Slavia Masovia, Triglav – Stowarzyszeniu Historyczno-Badawczemu, Lokalnej Organizacji Turystycznej Trzech Rzek, OSP Czosnów, OSP Kazuń Polski, OSP Krogulec.

Podziękowania należą się również Pani Katarzynie Kręźlewicz i Zbigniewowi Staszczakowi za bezpłatne użyczenie terenu pod wydarzenie.

Dziękujemy także Policji za wszelką pomoc oraz czuwanie nad bezpieczeństwem wydarzenia. Na zakończenie chcielibyśmy podziękować rekonstruktorom, fotografom i naszym patronom medialnym: Gazecie Czosnowskiej, Gazecie Nowodworskiej, Tygodnikowi Nowodworskiemu, TVP Historia, Wirtualnemu Nowemu Dworowi.

Z sobotniej inscenizacji historycznej powstanie odcinek filmu „Wojownicy Czasu” realizowanego dla TVP Historia. Tymczasem zapraszamy do zapoznania się z fotogalerią z wydarzenia.

Leszek Giziński
Wydział Oświaty, Kultury i Promocji
fot. Artur Osiak, Dorota Artur Solarek-Sankowski, Paweł Olszak, Krzysztof Szatkowski, Piotr Uba

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.